Danes je 23.11.2024

Input:

Davčne implikacije pri montažnih delih na Hrvaškem in v Nemčiji

22.10.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

2018.19.2.12 Davčne implikacije pri montažnih delih na Hrvaškem in v Nemčiji

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

1. Najeli smo podjetje iz Hrvaške, ki je tam davčni zavezanec za DDV, za izvajanje montaže fasadnih panelov na gradbišču - objektu v Sloveniji. Kateri členi in klavzule morajo nujno biti napisani na računu, tako v primeru, če podjetje prevali DDV na nas in v primeru, da ne. Kako nato tak račun knjižimo pri nas ( v obračun DDV in knjigo prejetih računov)?

 

2. Kako je v primeru, če bi dela za nas izvajalo podjetje, davčni nezavezanec na Hrvaškem?

 

3. Dogovarjamo se tudi za izvajanje storitev z avtodvigalom na gradbišču na Hrvaškem. Kako je z DDV prometom v obrazcu DDV-O in v knjigi izdanih računov:

  • če je naročnik slovensko podjetje?

  • če je naročnik hrvaško podjetje?

 

4. Izvajali bomo tudi montažo z materialom v Nemčiji, za kar bomo potrebovali tudi podizvajalce. Pogodbo je podpisalo slovensko podjetje, je glavni izvajalec. Firmo imamo tudi v Nemčiji, ki je davčni zavezanec v Nemčiji, zato bomo podizvajalce najemali preko tega podjetja, pa tudi nekatera nabava materiala bo šla čez nemško podjetje. Slovensko podjetje bo fakturiralo nemškemu naročniku izvajanje del – montažo z materialom ter morda tudi kaj drugega.

 

Nemško pa slovenskemu:

 

  • samo montažo (brez materiala) – kako je v tem primeru z DDV in knjiženjem?

  • montažo z materialom – kako je z zgoraj naštetim v tem primeru?

  • samo material – kako v tem primeru z zgoraj naštetim?

 

So v teh treh primerih potrebna še kakšna poročila, mora pisati nemško podjetje kakšne klavzule in člene, pomembne za nas?

 

Kako pa je v zgoraj opisanih primerih, če obrnemo situacijo in slovensko podjetje te storitve zaračuna nemškemu podjetju?

 

Uvodoma želim poudariti, da vaš posel vsekakor zahteva individualno obravnavo v okviru davčnega svetovanja, saj gre za obsežno področje in vam zgolj na takšen način nikakor ne bom mogla podati celostne DDV obravnave. Zaradi navedenega v nadaljevanju izpostavljam le nekaj ključnih elementov, ki so vam lahko v pomoč, nikakor pa ne morejo biti edina osnova za sprejemanje kakršnihkoli poslovnih odločitev. Prav tako opozarjam, da mi zaradi nepoznavanja dejanskega stanja vsa dejstva niso poznana, zato dopuščam možnost, da vseh možnih opozoril v nadaljevanju nisem zajela.

Ad1 in 2

V kolikor davčni zavezanec s sedežem izven Slovenije (ne glede na to, ali je ta davčni zavezanec v svoji državi članici identificiran za namene DDV ali ne!) opravi storitev v zvezi z nepremičnino, ki se nahaja v Sloveniji (1), v tej državi članici opravi obdavčljivo transakcijo (pri določanju kraja se upošteva posebno pravilo iz 27. člena ZDDV-1). Posledično se mora ta tujec v Sloveniji identificirati za namene DDV ne glede na znesek, ki ga bo za to obdavčljivo dobavo prejel.

Obveznost identifikacije za namene DDV v Sloveniji opredeljuje 78. člen ZDDV-1, ki med drugim določa, da mora vsaka oseba davčnemu organu prijaviti, kdaj začne opravljati dejavnost kot davčni zavezanec, in predložiti zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV. Davčni