Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.
Za nemško podjetje opravljamo varilske storitve na rafineriji v Nemčiji, ki jih zaračunavamo po 27. členu ZDDV-1. Nemški dobavitelj nam je za december 2020, po določbi njihove inšpekcije, začel zaračunavati stroške varilskega mesta, opreme in energije, ki jo naši delavci porabijo pri tem delu. Na računu ni obračunal DDV in se je skliceval na dobave znotraj skupnosti. Ali delamo samoobdavčitev v Sloveniji? Kako je s pravico do odbitka tega davka ?
Pri ugotavljanju, katero pravilo se v zvezi z določanjem kraja opravljanja storitev v posameznem primeru je ključno natančno poznavanje vrste takšne storitve. Ker jih je v praksi mnogo, je za računovodjo, oziroma davčnega svetovalca nemogoče, da bi vse poznal, se vedno svetuje, da pri tem sodeluje tehnični strokovnjak, ki takšno storitev dobro pozna tudi s tehničnega vidika. Pri tem je seveda ključno poznavanje DDV vodil. Če gre v vašem primeru pri samem varjenju za storitev na nepremičnini, potem je pravilno, da pri tem uporabite posebno pravilo iz 27. člena ZDDV-1. Nadalje, lahko le predvidevam, da vam opremo za izvajanje takšne storitve in energije daje na razpolago naročnik in vam slednje tudi zaračuna. Da bi lahko komentirala zaključke nemškega davčnega organa, bi morala spet poznati vsebino takšnega najema opreme. Če gre zgolj za premičnine (brez upravljavca), potem bi tudi sama zaključila, da se pri teh storitvah uporabi splošno pravilo iz prvega odstavka 25. člena ZDDV-1, oziroma 44. člena Direktive o DDV in je ob predpostavki, da v Nemčiji nimate stalne poslovne enote za namene DDV in torej te storitve prejemate za potrebe svojega sedeža v Sloveniji, do DDV upravičena ta država (se obračuna DDV na podlagi samoobdavčitve). Vprašanje, ki se mi pojavi pa je, kako je z energijo, ki vam jo prav tako zagotavlja naročnik. Kot namreč določa prvi odstavek 39. člena Direktive o DDV (povzema ga tretji odstavek 22. člena ZDDV-1), se pri dobavi plina po sistemu za zemeljski plin, vzpostavljenem na ozemlju Skupnosti, ali po omrežju, povezanem s takšnim sistemom, in pri dobavi električne energije, toplote ali energije za hlajenje po ogrevalnih ali hladilnih omrežjih, če tovrstna dobava ni zajeta v členu 38, za kraj dobave šteje kraj, kjer kupec dejansko uporablja in potroši zadevno blago. Ampak vezano na to, je verjetno (tako lahko razmišljam, ker ne poznam vsebine dogovora in dejanskega stanja) porabljena energija le pomožna dobava k glavni.
Določba a. točke drugega odstavka 63. člena ZDDV-1 določa, da ima davčni zavezanec tudi pravico do odbitka DDV, če se blago in storitve uporabijo za namene transakcij, ki jih je v zvezi z ekonomsko dejavnostjo opravil zunaj Slovenije, če bi bil upravičen do odbitka DDV, če bi bile opravljene v Sloveniji. V zadevnem primeru torej DDV lahko odbijate, če je ta DDV pravilno obračunan.
Prosim za nasvet glede pravilnega vpisovanja podatkov v RP-O obrazec pri opravljanju storitev (servisne št. na vozilih) za druge članice EU pri katerih je prodano tudi trgovsko blago. Ker menimo, da gre v našem primeru za enotno storitev, se prodaja trgovskega blaga davčno obravnava enako kot glavna storitev (razen v primeru prodaje pnevmatik, kjer gre za dobavo v EU), ali torej tudi celotni znesek računa (storitev + material) vpisujemo v RP-o stolpec A6? Kaj v primeru, ko je znesek blaga višji od storitve.
Žal je davčni organ drugačnega mnenja, zato svetujem, da mu sledite. Poiščite pojasnilo pod številko FURS 0920-5254/2016-2 na portalu DDV asistenca. Davčni organ meni, da je enotna dobava blaga (hkratna dobava in montaža pnevmatik) obdavčena s slovenskim DDV, ne glede na to, kdo je kupec.
Da, to nam je poznano in tako tudi delamo, zanima me za ostale primere, ko ne gre za pnevmatike. Vpisujemo vse v a6?
Če ne gre za dobavo in menjavo pnevmatik, ampak za servis vozila, pri katerem je uporabljeno določeno blago, potem iz že navedenega mnenja FURS izhaja, da se v primeru, da je prejemnik davčni zavezanec, uporabi splošno pravilo iz prvega odstavka 25. člena ZDDV-1. Če je prejemnik storitve servisa vozila davčni zavezanec iz druge države članice, se takšna storitev…