Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.
Ali gre v primerih prefakturiranja, da zaračunamo takšno stopnjo davka naprej, kot so nam ga zaračunali na računu?
Odvisno od tega, kakšna je vsebina posla. Vaše vprašanje je preveč široko. Že na primer pri obratovalnih stroških imamo več variant (ali so slednji obračunani ločeno ali so zajeti v najemnino ipd).
Zanima nas prodaja blaga na obročno odplačevanje, kjer so kupcu poleg blaga zaračunane tudi obresti, priložen je amortizacijski načrt. Zaradi tega, da ne zapademo pod odbitni delež, bomo tudi na obresti zaračunali DDV. Vendar DDV bomo morali plačati takoj ob dobavi, in bomo morali v bistvu poleg blaga financirali za celotno obdobje odplačevanja tudi DDV.
Z vašim razmišljanjem se strinjam. Skladno z b. točko drugega odstavka 6. člena ZDDV-1 se kot dobava blaga šteje tudi dejanska izročitev blaga na podlagi pogodbe o najemu blaga za določeno obdobje ali o prodaji blaga z odloženim plačilom, ki določa, da se ob normalnem poteku dogodkov lastništvo prenese najpozneje ob plačilu zadnjega obroka.
Nadalje prvi odstavek 33. člena določa, da obdavčljivi dogodek in s tem obveznost obračuna DDV nastane, ko je blago dobavljeno ali so storitve opravljene. Tudi zaradi te obveznosti obračuna in plačila DDV že ob izročitvi blaga, dobavitelji običajno zahtevajo vsaj polog v vrednosti DDV.
Glede na to, da opravimo prevoz potnikov iz Slovenije v EU, ali se moramo tudi tam registrirati - v vsaki državi posebej?
Da, na žalost L. 48. člen Direktive o DDV (gre za pravilo, ki velja v vseh državah članica, povzema pa ga tudi prvi odstavek 28. člena ZDDV-1) določa, da je kraj opravljanja storitev potniškega prevoza kraj, kjer se opravlja prevoz glede na prevoženo razdaljo.
Identifikaciji za namene DDV bi se prevoznik lahko izognil izključno v primeru, da bi po lokalnih DDV pravilih svojo obveznost lahko prevalil na prejemnika storitve (to pa bi bilo možno le v primeru, da je prejemnik že identificiran za namene DDV v tej državi članici in je prevalitev po lokalnih pravilih sploh možna).
Imamo zaposlene delavce najete preko agencijske družbe. Z njimi v pogodbi nimamo določeno posebej okrog malico oz. odtegljajev. Imamo organizirano malico in ta dobavitelj malic nam izstavi račun za malico za vse delavce na naše ime. Račun mu plačamo mi v celoti. Malice katerih pripadajo delavcem iz agencijskih družb pa moramo prefakturirati.
Ali ravnamo pravilno, ko agencijski družbi izstavimo račun in zaračunamo davek po stopnji 9,5%, kar velja na hrano, oz. zaračunamo takšen davek, kot ga nam je zaračunal naš dobavitelj prehrane? Agencijska družba želi, da jim za malice izdamo račun in ne nek zahtevek na podlagi katerega oni potem odtegnejo znesek delavcu.
Zgolj na podlagi vašega vprašanja in brez vpogleda v vsebino dogovora, sklenjenega med vašo družbo in agencijo, menim, da je pravilno, če v zadevnem primeru agenciji izstavite račun, pri tem pa uporabite stopnjo, ki je predvidena (torej, če gre le za pripravo jedi, je pravilno, da obračunate DDV po znižani, 9,5% stopnji).
V tem primeru je treba namreč po mojem mnenju upoštevati 16. člen ZDDV-1, ki določa, da kadar davčni zavezanec pri opravljanju storitev deluje v svojem imenu in za račun druge osebe, se šteje, da prejme in dobavi te storitve sam. Če ne izračunavate odbitnega deleža, potem menim, da lahko odbijate DDV od prejetih računov, ki se nanašajo na pripravo jedi, ki jih vaša družba prezaračuna naprej agenciji.
Kaj je za potrebe kontrole FURS zadosten dokaz,…