Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.
Vprašanje bralca: Storitve booking.com, ki nam zaračunavajo rezervacijo za goste, ki so nastanjeni pri nas v Sloveniji, storitev se opravlja na našem ozemlju in je treba njihov račun obdavčiti in plačati. REgestrirani smo kot mali davčni zavezanec po 78. členu. Gre za oddajo apartmajev, račune za nočitve in najem apartmaja izdajamo brez ddv. Samo zanima me kako se to prikaže v ddv obrazcu.
Strokovnjakinja odgovarja:
Če mali davčni zavezanec s sedežem v Sloveniji prejme storitve reklamiranja in/ali posredovanja pri prodaji nočitev pri davčnem zavezancu s sedežem izven Slovenije, se kraj določi po splošnem pravilu iz prvega odstavka 25. člena ZDDV-1. Menim, da je mali davčni zavezanec s sedežem v Sloveniji ravnal pravilno, če se je zaradi tovrstnih prejetih storitev identificiral za namene DDV kot atipični davčni zavezanec, saj je kraj obdavčitve v tem primeru Slovenija. Tovrstne storitve so obdavčene po splošni, 22% stopnji. Evidentiranje teh prejetih storitev je odvisno od sedeža izvajalca. V kolikor takšne storitve opravi izvajalec izven Unije, se prejeti račun evidentira v polji 31 in 25 DDV-O obrazca. Če pa je izvajalec iz druge države članice, pa v polji 32a in 23a DDV-O obrazca.
Vprašanje bralca: VEZA - meja 10.000 EUR nabava: V kolikor ugotovi, da je identifikacija obvezna, mora dobavitelju predložiti svojo identifikacijsko številko za namene DDV, dobavitelj pa pri prodaji ne sme obračunati lokalnega DDV. Če prav razumem je potem boljše da naredi identifikacijo za DDV, ker potem dobi blago brez DDV, sedaj pa dobi z DDV?
Strokovnjakinja odgovarja:
Seveda bo mali davčni zavezanec izbral možnost prostovoljne identifikacije za namene DDV po četrtem odstavku 4. člena ZDDV-1 zaradi pridobivanja blaga iz drugih držav članic, če bo ugotovil, da je stopnja DDV v Sloveniji nižja kot je v državi članici, od koder blago prihaja. Vendar pa ne smete pozabiti, da mora davčni zavezanec ID številko za namene DDV v tem primeru uporabljati najmanj dve koledarski leti, in sicer od prvega dneva v mesecu, ki sledi mesecu prijave. Od pridobitev blaga mora obračunati DDV po sistemu samoobdavčitve, nima pa pravice do odbitka tega DDV.
Vprašanje bralca: Ali lahko mali davčni zavezanec, ki nima registrirane gradbene dejavnosti - posredništvo in trgovina, zaračuna 9,5 % za vgradnjo stavbnega pohištva, katerega ne izdela samo. Npr. okna kupi pri proizvajalcu in jih proda naprej z montažo. Navezujem se na pojasnilo DURS ŠT. 426-01-10080/2005, 16.6.2005 kje v točki 6 piše " med storitve gradnje, obnove in popravila stanovanjskih objektov se, ne glede na uvrstitev tovrstnih storitev v standardno klasifikacijo, uvršča tudi vgradnja stavbnega pohištva, ki ga izdela sam izvajalec pohištva". V katerih primerih torej prodaja stavbnega pohištva ne more biti 9,5 % , če ga prodaja posrednik?
Strokovnjakinja odgovarja:
Vaše vprašanje je nekoliko nejasno, saj je mali davčni zavezanec oproščen plačevanja DDV po prvem odstavku 94. člena ZDDV-1 in uporaba stopnje pri njegovih dobavah ni relevantna. Če pa se vaše vprašanje nanaša na primere, ko tovrstne dobave opravi davčni zavezanec, ki je identificiran za namene DDV, pa predlagam, da preberete novejše pojasnilo davčnega organa:
Pojasnilo za naročnike Davki in računovodstvo
Pojasnilo za naročnike DDV asistenca
Vprašanje bralca: Zaradi storitve BOOKING.COM smo se morali registrirati kot mali davčni zavezanec, kam v obračun DDV se vpiše njihov račun oziroma njihova storitev in za koliko se obdavči 9,5 ali 22% DDV.
Strokovnjakinja odgovarja:
Če mali davčni zavezanec s sedežem v Sloveniji prejme storitve reklamiranja in/ali posredovanja pri prodaji nočitev pri davčnem zavezancu s sedežem izven Slovenije, se kraj določi po splošnem pravilu iz prvega odstavka 25. člena ZDDV-1. Menim, da je mali davčni zavezanec s…