Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.
Podjetje ima v najemu poslovne prostore. Do sedaj smo plačali najemodajalki le najemnino, v katero so bili vključeni vsi obratovalni stroški (voda + elektrika). od 1. 2. 2016 dalje smo dogovorjeni, da plačamo najemnino (REK + dohodnina + neto najemodajalki fizični osebi) in elektriko po računu Elektra. Račun nam posreduje Elektro po mailu. Najemnino knjižim kot doslej. Prejet račun Elektra knjižim na osnovi nove pogodbe o najemu, kjer je opredeljeno, da najemojemalec plača račun. Ali drži, da si lahko odbijem DDV?
V kolikor se račun za elektriko glasi na vaše podjetje (torej ima vse elemente, kot jih zahteva ZDDV-1) in podjetje v tem prostoru opravlja obdavčeno dejavnost, potem lahko uveljavlja odbitek DDV, ki je na tem računu naveden. V kolikor pa se račun glasi na najemodajalko in ne na vaše podjetje, menim, da pogoji za uveljavitev odbitka DDV od tega računa niso izpolnjeni.
Podjetje ima na osnovnih sredstvih stanovanje, ki ga opremlja in prenavlja. Stanovanje bo oddalo v najem fizični osebi. Ali lahko odbijemo DDV od opreme, dela in materialov za prenovitev?
Oddajanje stanovanja v najem je skladno z 2. točko 44. člena ZDDV-1 načeloma oproščeno plačila DDV. Ker gre za t. i. nepravo oprostitev, davčni zavezanec od računov, ki se nanašajo na to dejavnost, DDV ne sme odbiti. Torej, moj odgovor je ne.
Z letošnjim letom smo uvedli skladišče rezervnih delov, kamor skladiščimo prejete rezervne dele. Med temi rezervnimi deli so tudi deli večje vrednosti, ki jih bomo tekom leta porabili pri zamenjavi, in predstavljajo rezervne dele med osnovnimi sredstvi. Zanima me, kdaj…