Danes je 23.11.2024

Input:

Opravljanje svetovalnih storitev s področja športa v EU

4.9.2017, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 7 minut

2017.18.2.4 Opravljanje svetovalnih storitev s področja športa v EU

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Zavezanec je sklenil pogodbo s švedsko športno zvezo o svetovalnih storitvah, ker ne bo presegel praga 50.000 EUR, vendar bo opravljal storitve v EU. Zanima nas, kako se prijava za identifikacijsko številko za DDV v Sloveniji po 78. členu ZDDV-1. Ali bi moral pridobiti ID številko na Švedskem?

Uvodno opozorilo

Glede na to, da mi podrobnosti poslovanja zavezanca niso poznane, v nadaljevanju podajam le nekaj ključnih elementov, ki so vam lahko le v pomoč pri reševanju DDV problematike, ne morejo pa biti nadomestilo za konkretne DDV implikacije, ki jih je možno opredeliti le v okviru individualnega davčnega svetovanja. Za celostno rešitev zato vsekakor svetujem, da se posvetujete še s svojim davčnim svetovalcem, ki vam bo na podlagi vpogleda v celotno dejansko stanje lahko ustrezno in korektno svetoval. Treba je namreč upoštevati, da zlasti na področju športa sistem DDV predvideva več izjem in posebnosti, pri čemer je treba upoštevati različne elemente.

Določitev kraja opravljanja storitev in statusa prejemnika storitev

Iz vašega vprašanja je moč sklepati, da davčni zavezanec s sedežem v Sloveniji namerava opravljati storitve svetovanja (predvidevam le, da s področja športa). V kolikor je temu tako, je uporaba pravila za določanje kraja obdavčitve pri navedenih storitvah odvisna od statusa prejemnika teh storitev, in sicer, ali gre za prejemnika, ki je davčni zavezanec ali za osebo, ki to ni.

Pri ugotavljanju statusa prejemnika storitev je treba upoštevati kriterije, ki jih v 18. členu določa Izvedbena uredba Sveta (EU) št. 282/2011 z dne 15. marca 2011 o določitvi izvedbenih ukrepov za Direktivo 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost.

Razen če razpolaga z nasprotnimi informacijami, lahko izvajalec šteje, da ima prejemnik s sedežem v Skupnosti status davčnega zavezanca (na primer v konkretnem primeru na Švedskem):

(a) če mu je prejemnik sporočil svojo osebno identifikacijsko številko DDV in izvajalec pridobi potrditev iz člena 31 Uredbe Sveta (ES) št. 904/2010 z dne 7. oktobra 2010 o upravnem sodelovanju in boju proti goljufijam na področju davka na dodano vrednost ( 1 );

(b) če prejemnik še ni prejel osebne