Danes je 21.11.2024

Input:

Pojasnilo DURS: Obdavčitev zastopniških provizij, tranzitne prodaje blaga, prevozov in špediterskih storitev

11.3.2003, Vir: DURSČas branja: 11 minut

Pojasnilo davčnega organa navajamo v celoti.

Pojasnilo DURS, št. 447-225/2002 01 510, z dne 11. 3. 2003

"Davčni zavezanec nam je zastavil več vprašanj glede obračunavanja in plačevanja davka na dodano vrednost. Kljub nekaterim pomanjkljivim podatkom smo pripravili odgovore, v katerih podrobneje opisujemo posamezne situacije. Poglejmo si odgovore na posamezna vprašanja.

Prvo vprašanje obravnava dve situaciji. Prva se nanaša na posredovanje (slovenskega) podjetja A med tujim dobaviteljem in tujim kupcem v imenu in za račun tujega dobavitelja. Podjetje A izstavi račun za svojo provizijo tujemu dobavitelju. Davčni zavezanec navaja, da je vrednost te provizije vračunana v ceno blaga, ki se zaračunava tujemu kupcu, in povečuje davčno osnovo ob vnosu blaga v tujo državo. Sprašuje, ali podjetje A lahko izstavi račun za to provizijo in ne obračuna DDV na podlagi 6. točke 1. odstavka 31. člena Zakona o davku na dodano vrednost.

V drugi situaciji pa podjetje A posreduje med tujim dobaviteljem in domačim kupcem v imenu in za račun tujega dobavitelja. Navaja, da je njegova provizija všteta v davčno osnovo blaga, ki se uvozi v Slovenijo. V tem primeru sprašuje, ali podjetje A lahko izstavi račun za provizijo brez DDV s sklicevanjem na oprostitev po 5. točki 28. člena ZDDV.

Zakon o davku na dodano vrednost (Ur. l. RS, št. 89/98 do 67/02), v nadaljevanju ZDDV, v 3. členu določa, da se DDV obračunava in plačuje od dobav blaga in opravljenih storitev, ki jih davčni zavezanec opravi v okviru opravljanja svoje dejavnosti na območju Republike Slovenije za plačilo in od uvoza blaga v Slovenijo. Glede na vprašanje, ali je promet storitev obdavčljiv po Zakonu o DDV ali ne, je pomembno predhodno ugotoviti kraj opravljenega prometa storitev. Če je v skladu z določbami 17. člena ZDDV kraj opravljenega prometa Slovenija, je nadalje potrebno ugotoviti, ali je storitev obdavčena ali oproščena.

Oprostitve pri izvozu blaga in podobnih transakcijah so navedene v 31. členu ZDDV. V okviru teh se oprostitev plačila DDV po 6. točki 1. odstavka 31. člena ZDDV nanaša na promet storitev, ki ga opravijo agenti in drugi posredniki, ko delujejo v imenu in za račun druge osebe, če so te storitve del prometa storitev, navedenih v tem členu, ali del prometa blaga ali storitev, ki je opravljen izven Slovenije.

Bistveni pogoji, ki morajo biti kumulativno izpolnjeni, da se v skladu z določbo 6. točke 1. odstavka 31. člena ZDDV lahko uveljavlja davčno oprostitev, so:

 da gre za promet storitev, ki ga opravljajo agenti ali drugi posredniki, ki so davčni zavezanci za DDV;

 da gre za promet storitev, ki jih prej navedene osebe opravljajo v imenu in za račun drugih oseb;

 da gre za storitve, ki so sestavni del storitev, navedenih v 31. členu ZDDV, ali del prometa blaga ali storitev, za katere se šteje, da so opravljene v tujini.

Kadar je torej tujemu naročniku, prodajalcu blaga, zaračunana posredniška provizija pri posredovanju prodaje blaga iz ene tuje države v drugo, je ta oproščena plačila DDV po 6. točki 1. odstavka 31. člena ZDDV, ker agent deluje v imenu in za račun prodajalca in posreduje pri prometu blaga, ki je opravljen izven Slovenije.

Provizija kot plačilo za posredovanje pri prometu blaga v tujini se lahko šteje za oproščen promet šele od spremembe določb 6. točke 1. odstavka 31. člena ZDDV, ki se