Pojasnilo davčnega organa navajamo v celoti.
Pojasnilo DURS, št. 447-54/2003 01 510, z dne 7. 2. 2003
"V skladu z 41. členom Zakona o davku na dodano vrednost (Ur. l. RS, št. 89/98, ..., 67/02), v nadaljevanju ZDDV, davčni zavezanec, ki opravlja obdavčeno in oproščeno dejavnost, določi znesek vstopnega DDV, ki se nanaša na obdavčeno dejavnost in oproščeno dejavnost, v zvezi s katero ima pravico do odbitka vstopnega DDV v skladu s četrtim odstavkom 40. člena tega zakona, z odbitnim deležem, razen če v svojem knjigovodstvu ali izvenknjigovodski evidenci zagotovi podatke o vstopnem DDV in znesku vstopnega DDV, za katerega mu je priznana pravica do odbitka vstopnega DDV.
V 2. odstavku navedenega člena zakona je določeno, da se odbitni delež DDV določi za ves promet blaga oziroma storitev, tako da je:
v števcu ulomka celotni znesek letnega prometa, ki se nanaša na promet, od katerega ima pravico do odbitka vstopnega DDV, brez DDV;
v imenovalcu ulomka pa je znesek, ki je vključen v števec in celotni znesek letnega prometa, od katerega davčni zavezanec nima pravice do odbitka DDV, vključno s subvencijami in dotacijami, razen subvencij iz prvega odstavka 21. člena tega zakona.
Na podlagi 3. odstavka 41. člena ZDDV se v izračun odbitnega deleža ne všteva:
1. znesek, ki se nanaša na opremo, ki jo je davčni zavezanec odtujil v okviru opravljanja svoje dejavnosti;
2. znesek prometa finančnih storitev, če se opravljajo občasno;
3. znesek prometa nepremičnin, če se promet opravlja občasno.
V izračun se torej ne všteva znesek finančnih storitev, če se te opravljajo občasno. Pravilnik o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost (Ur. l. RS, št. 79/ 02 in 114/02), v nadaljevanju pravilnik, v 96. členu določa, da se v izračun odbitnega deleža v skladu z 2. točko tretjega odstavka 41. člena ZDDV ne všteva znesek prometa finančnih storitev, če se opravljajo občasno. Šteje se, da je promet finančnih storitev opravljen občasno, če finančne storitve ne predstavljajo dejavnosti zavezanca.
Po novem pravilniku tako za občasno opravljanje finančnih storitev ni pomembno, kakšen odstotek finančnih prihodkov le-te predstavljajo, temveč dejstvo, ali finančne storitve predstavljajo dejavnost zavezanca.
V navedeno določbo bi lahko vključili na primer plasiranje lastnih sredstev podjetja, ki sicer ne opravlja finančnih storitev, in podobne primere, ko zavezanec določeno dejanje (aktivnost), ki sicer sodi v sklop finančnih storitev, opravi z namenom ohranitve vrednosti svojih denarnih presežkov ipd.
Prejete obresti od depozitov ne predstavljajo plačila za opravljeno storitev davčnega zavezanca, temveč…