Danes je 21.11.2024

Input:

Pojasnilo FURS: Obračunavanje DDV pri prodaji letalskih vozovnic

2.3.2020, Vir: FURSČas branja: 10 minut

Št. pojasnila: 0920-1856/2020-3

Datum: 02. 03. 2020

Pojasnilo Finančnega urada RS navajamo v celoti.

V elektronskem sporočilu navajate: »FU Maribor je dne 4. 12. 2018 izdal mnenje št. 0920-11536/2018-2 in navedel: pri presoji, ali se za konkretno storitev uporabi posebna ureditev za potovalne agencije, je treba na podlagi poznavanja vseh okoliščin primera ugotoviti, ali se konkretna storitev nanaša na izvedbo potovanja in predvsem, ali so potovalne storitve, kot sta prevoz in nastanitev, pomemben del paketa storitev. Če potovalne storitve, predvsem prevoz in nastanitev, predstavljajo manj pomemben del storitev, se posebna ureditev ne uporabi. Na merilo pomožne narave potovalne storitve je sodišče EU napotilo s sodbo v zadevi C-200/04: na podlagi merila pomožne in nepomožne narave storitve, se, če potovalne storitve, ki so vključene v paket, predstavljajo le pomožne storitve, posebna ureditev ne uporabi. Zanima nas, kako postopa agent, ki potniku proda le letalsko vozovnico brez kakšne druge storitve zraven. Ali mora tudi v tem primeru uporabiti posebno ureditev za potovalne agencije? Imamo naslednja dva primera.

  1. Turistični agent z identifikacijsko številko za DDV v svojem imenu zaračuna slovenskemu podjetju z identifikacijsko številko za DDV letalsko vozovnico za polet iz Ljubljane v Pariz. Na izdanem računu napiše klavzulo »Posebna ureditev - potovalne agencije«. Ker podjetju zaračuna letalsko vozovnico po višji ceni, kot pa zanjo plača letalskemu prevozniku, obračuna DDV od razlike v ceni po posebni ureditvi za potovalne agencije.
  2. Turistični agent z identifikacijsko številko za DDV v tujem imenu zaračuna slovenskemu podjetju z identifikacijsko številko za DDV letalsko vozovnico za polet iz Ljubljane v Pariz. Na izdanem računu napiše klavzulo »DDV ni obračunan po točki c) šestega odstavka 36. člena ZDDV-1«, ker deluje kot posrednik v tujem imenu. Ker ne deluje v svojem imenu, ne uporabi posebne ureditve za potovalne agencije. Podjetju zaračuna letalsko vozovnico po višji ceni, kot pa zanjo plača letalskemu prevozniku. Provizije ne prikaže na računu. Zato izdela interni obračun, na katerem po preračunani stopnji od provizije obračuna in plača 22 % DDV.

Zanima nas, ali turistični agent v obeh primerih postopa pravilno. Ali je torej pravilno, da v prvem primeru, ko proda letalsko vozovnico v svojem imenu, obračuna DDV od razlike v ceni po posebni ureditvi za potovalne agencije? Ali je pravilno, da v drugem primeru, ko turistični agent proda letalsko vozovnico v tujem imenu, ne obračuna DDV od razlike v ceni po posebni ureditvi za potovalne agencije, ampak kot posrednik od provizije obračuna 22 % DDV?

V zvezi z vašimi vprašanji uvodoma pojasnjujemo, da je pravica davčnih zavezancev do informiranja urejena v 13. členu Zakona o davčnem postopku-ZDavP-2. Na tej podlagi ima zavezanec za davek pravico do sprotnega informiranja in pomoči pri izpolnjevanju obveznosti in uveljavljanju pravic, ki izhajajo iz davčnih predpisov. FURS s pojasnili zagotavlja enotno izvajanje zakonov o obdavčenju in postopkovnih predpisov in davčnim zavezancem omogoča, da so seznanjeni s stališči in ustaljeno prakso davčnega organa v zvezi z izvajanjem materialnih