Danes je 22.12.2024

Input:

Prijava v posebno unijsko ureditev za izvajanje prodaje električnih koles

26.2.2022, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

2022.02.2.5 Prijava v posebno unijsko ureditev za izvajanje prodaje električnih koles

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Slovenski zavezanec za namene DDV namerava vzpostaviti spletno trgovino za prodajo električnih koles končnim potrošnikom, tudi v države članice EU. Zanima nas nekaj informacij, vezanih na posebno ureditev VEM (OSS):

a) kdaj se je treba prijaviti v sistem VEM (pred pričetkom poslovanja ali ob presežku določenega praga) in kje?

b) če prav razumemo, je DDV potrebno obračunati po davčni stopnji, veljavni v posamezni državi članici in voditi je treba evidence o prodaji v posamezne države članice, potem pa se o tej prodaji poroča kvartalu in plača ves DDV na en račun. Komu oddamo kvartalno poročilo o prodaji?

c) glede na to, da je električno kolo obravnavano kot prevozno sredstvo – če gre za rabljeno kolo, ravnamo po zgornjem opisu in se vključimo v sistem VEM. Kaj pa v primeru, če gre za novo električno kolo?

Uvodoma velja opozoriti, da se pri načrtovanju tovrstnih poslovnih modelov vsekakor svetuje individualna obravnava, v okviru katere vam davčni svetovalec ob poznavanju celotnega dejanskega stanja lahko korektno svetuje. Ker vseh dejstev ne poznam in gre za več različnih možnih poslov, do katerih bi v vašem primeru lahko prišlo, vas v okviru tega odgovora nikakor ne morem opozoriti na vse možne DDV implikacije. V nadaljevanju tako podajam le odgovore na vaša parcialna vprašanja, ki so vam lahko le v pomoč, vsekakor pa vas vabim, da se udeležite našega specializiranega seminarja z naslovom »DDV pri spletnih prodajah«, v okviru katerega boste seznanjeni s širšim obsegom informacij s tega področja.

Zaporedje vaših vprašanj je v odgovorih malo pomešano, da se ohrani nit in omogoči razumevanje vsem bralcem.

Adc)

Skladno s četrtim odstavkom 6. člena ZDDV-1 »prodaja blaga na daljavo znotraj Unije« pomeni dobavo blaga, pri kateri dobavitelj ali druga oseba za njegov račun to blago odpošlje ali odpelje iz države članice, ki ni država članica, v kateri se odpošiljanje ali prevoz tega blaga kupcu konča, tudi kadar dobavitelj posredno sodeluje pri tem prevozu ali odpošiljanju, če sta izpolnjena naslednja pogoja:

  • dobava blaga je opravljena davčnemu zavezancu ali pravni osebi, ki ni davčni zavezanec, katere pridobitve blaga znotraj Unije niso predmet DDV v skladu s prvim odstavkom 3. člena Direktive Sveta 2006/112/ES, ali kateri koli drugi osebi, ki ni davčni zavezanec, in

  • dobavljeno blago niso niti nova prevozna sredstva niti blago, ki ga dobavi dobavitelj ali druga oseba za njegov račun, potem ko je bilo montirano ali instalirano, s poskusnim zagonom ali brez njega.

Kaj so nova prevozna sredstva, opredeljujeta drugi in tretji odstavek 3. člena ZDDV-1. Slednja med drugim določata, da se za »prevozna sredstva« štejejo tudi kopenska motorna vozila s prostornino motorja nad 48 kubičnih centimetrov ali močjo motorja nad 7,2 kilovata. Slednja se štejejo za nova, če je izpolnjen eden od naslednjih pogojev:

  • kopenska motorna vozila so dobavljena pred potekom šestih mesecev po datumu, ko so bila prvič dana v uporabo, in

  • z njimi ni