SODBA SODIŠČA (prvi senat)
z dne 8. novembra 2012 (jezik postopka: slovaščina)
„Šesta direktiva o DDV – Uporabnost – Carinski zakonik Skupnosti – Blago iz tretje države, za katero je začet postopek carinskega skladiščenja na ozemlju države članice – Predelava blaga v postopku aktivnega oplemenitenja v obliki sistema odloga plačila – Prodaja blaga in ponovni začetek postopka carinskega skladiščenja – Skladiščenje v istem carinskem skladišču med vsemi transakcijami – Dobava blaga na ozemlje države za plačilo – Obdavčljivi dogodek pri DDV“
V zadevi C‑165/11,
katere predmet je predlog za sprejetje predhodne odločbe na podlagi člena 267 PDEU, ki ga je vložilo Najvyšší súd Slovenskej republiky (Slovaška) z odločbo z dne 22. marca 2011, ki je prispela na Sodišče 4. aprila 2011, v postopku
Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky
proti
Profitube spol. s r.o.,
SODIŠČE (prvi senat),
v sestavi A. Tizzano, predsednik senata, A. Borg Barthet, E. Levits, J.‑J. Kasel in M. Safjan (poročevalec), sodniki,
generalni pravobranilec: P. Mengozzi,
sodni tajnik: A. Calot Escobar,
na podlagi pisnega postopka,
ob upoštevanju stališč, ki so jih predložili:
- za Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky V. Paňko, zastopnik,
- za Profitube spol. s r.o. M. Čižmárik, advokát,
- za slovaško vlado B. Ricziová, zastopnica,
- za češko vlado M. Smolek in J. Vláčil, zastopnika,
- za Evropsko komisijo L. Lozano Palacios in P. Pecho, zastopnika,
po predstavitvi sklepnih predlogov generalnega pravobranilca na obravnavi 22. maja 2012
izreka naslednjo
Sodbo
1 Predlog za sprejetje predhodne odločbe se nanaša na razlago Uredbe Sveta (EGS) št. 2913/92 z dne 12. oktobra 1992 o carinskem zakoniku Skupnosti (UL, posebna izdaja v slovenščini, poglavje 2, zvezek 4, str. 307), kakor je bila spremenjena z Uredbo Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 648/2005 z dne 13. aprila 2005 (UL L 117, str. 13, v nadaljevanju: carinski zakonik), in Šeste direktive Sveta z dne 17. maja 1977 o usklajevanju zakonodaje držav članic o prometnih davkih – Skupni sistem davka na dodano vrednost: enotna osnova za odmero (77/388/EGS) (UL, posebna izdaja v slovenščini, poglavje 9, zvezek 1, str. 23), kakor je bila spremenjena z Direktivo Sveta (EGS) št. 2004/66/ES z dne 26. aprila 2004 (UL L 168, str. 35, v nadaljevanju: Šesta direktiva).
2 Ta predlog je bil vložen v okviru spora med Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky (davčna uprava Slovaške republike, v nadaljevanju: Daňové riaditeľstvo) in družbo Profitube spol. s r.o. (v nadaljevanju: Profitube) s sedežem v Košicah (Slovaška) zaradi plačila davka na dodano vrednost (v nadaljevanju: DDV) za prodajo blaga iz tretje države, ki je bilo skladiščeno v javnem carinskem skladišču na ozemlju Slovaške republike in za katero je bil najprej začet postopek carinskega skladiščenja, nato pa postopek aktivnega oplemenitenja v obliki sistema odloga plačila.
Pravni okvir
Pravo Unije
Carinski zakonik
3 Carinski zakonik je bil razveljavljen in nadomeščen z Uredbo (ES) št. 450/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2008 o carinskem zakoniku Skupnosti (Modernizirani carinski zakonik) (UL L 145, str. 1). Vendar glede na čas dejanskega stanja za spor o glavni stvari velja carinski zakonik.
4 Člen 3 carinskega zakonika je določal:
„1. V carinsko območje Skupnosti sodijo:
[…]
– ozemlje Slovaške republike,
[…]
3. Carinsko območje Skupnosti obsega teritorialne vode, notranje morske vode in zračni prostor držav članic ter ozemlja iz odstavka 2 razen teritorialnih voda, notranjih morskih voda in zračnega prostora tistih ozemelj, ki v skladu z odstavkom 1 niso del carinskega območja Skupnosti.“
5 Člen 84(1) carinskega zakonika je določal:
„V členih 85 do 90:
(a) kadar se uporablja izraz ,odložni postopek‘ se šteje, da se v primeru neskupnostnega blaga nanaša na naslednje postopke:
[…]
– carinsko skladiščenje,
– aktivno oplemenitenje v obliki sistema odloga plačila,
[…]“
6 Člen 98(1) in (2) carinskega zakonika je določal:
„1. Postopek carinskega skladiščenja omogoča skladiščenje v carinskem skladišču za:
(a) neskupnostno blago, ne da bi bilo to blago zavezano plačilu uvoznih dajatev ali ukrepom trgovinske politike;
[…]
2. Carinsko skladišče pomeni vsak kraj, ki ga odobrijo in nadzorujejo carinski organi, kjer je mogoče skladiščiti blago pod določenimi pogoji.“
7 Člen 99, prvi in drugi odstavek, carinskega zakonika je določal:
„Carinsko skladišče je lahko javno skladišče ali zasebno skladišče.
– ,Javno skladišče‘ pomeni carinsko skladišče, ki ga za skladiščenje blaga lahko uporablja katerakoli oseba;
– ,zasebno skladišče‘ pomeni carinsko skladišče, namenjeno za skladiščenje blaga s strani imetnika skladišča.“
8 Člen 114(1) in (2)(a) carinskega zakonika je določal:
„1. Postopek aktivnega oplemenitenja omogoča, da se naslednje blago uporablja na carinskem območju Skupnosti v eni ali več operacijah oplemenitenja, brez poseganja v člen 115:
(a) neskupnostno blago, namenjeno za ponovni izvoz s carinskega območja Skupnosti v obliki pridobljenih proizvodov, ne da bi bilo to blago zavezano plačilu uvoznih dajatev ali ukrepom trgovinske politike;
[…]
2. Naslednji izrazi imajo naslednji pomen:
(a) sistem odloga: postopek aktivnega oplemenitenja, predviden v odstavku 1(a).“
Šesta direktiva
9 Šesta direktiva je bila razveljavljena in nadomeščena z Direktivo Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 347, str. 1). Vendar glede na čas dejanskega stanja za spor o glavni stvari velja Šesta direktiva.
10 Člen 2 Šeste direktive je določal:
„Predmet [DDV] je naslednje:
1. dobava blaga ali storitev, ki jo davčni zavezanec, ki deluje kot tak, opravi na ozemlju države za plačilo;
2. uvoz blaga.“
11 Člen 3, od (1) do (3), Šeste direktive je določal:
„1. V tej direktivi:
– ,ozemlje države članice‘ pomeni ozemlje države, kot je opredeljeno za vsako državo članico v odstavkih 2 in 3,
– ,Skupnost‘ in ,ozemlje Skupnosti‘ pomenita ozemlje držav članic, kot je opredeljeno za vsako državo članico v odstavkih 2 in 3,
– ,tretje ozemlje‘ in ,tretja država‘ pomenita katero koli ozemlje, razen tistih, ki so opredeljena v odstavkih 2 in 3 kot ozemlje države članice.
2. V tej direktivi je ,ozemlje države‘ območje uporabe [Pogodbe ES], kot je za vsako državo članico opredeljeno v členu [299 ES].
3. Iz ozemlja države so izključena naslednja ozemlja posameznih držav članic:
– v Zvezni republiki Nemčiji:
otok Helgoland,
ozemlje Büsingen,
– v Kraljevini Španiji:
Ceuta,
Melilla,
– v Italijanski republiki:
Livigno,
Campione d'Italia,
italijanske vode Luganskega jezera.
Iz ozemlja države so izključena naslednja ozemlja posameznih držav članic:
– v Kraljevini Španiji:
Kanarsko otočje,
– v Francoski republiki:
čezmorski departmaji.
– v Helenski republiki:
Άγιο Όπος.“
12 V skladu s členom 5(1) Šeste direktive „dobava blaga“ pomeni prenos pravice do razpolaganja s premoženjem v stvareh kot lastnik.
13 Člen 7, od (1) do (3), prvi pododstavek, Šeste direktive je določal:
„1. ,Uvoz blaga‘ pomeni:
(a) vnos blaga, ki ne izpolnjuje pogojev iz členov [23 ES in 24 ES] v Skupnost, ali blaga iz [Pogodbe ESPJ], ki ni v prostem prometu;
(b) vnos blaga v Skupnost s tretjega ozemlja, razen blaga iz (a);
2. Kraj uvoza blaga je država članica, na ozemlju katere se nahaja blago, ob vnosu v Skupnost.
3. Ne glede na odstavek 2, kadar je za blago iz odstavka 1(a) pri vnosu v Skupnost začet eden od postopkov iz člena 16(1)(B)(a), (b), (c) in (d), postopek začasnega uvoza, s popolno oprostitvijo uvoznih dajatev, ali zunanji tranzitni postopek, je kraj uvoza takega blaga v državi članici, na ozemlju katere se ti postopki končajo.“
14 Člen 10, od (1) do (3), prvi pododstavek, Šeste direktive je določal:
„1. (a) ,Obdavčljivi dogodek‘ je dogodek, s katerim so izpolnjeni pravni pogoji, potrebni za nastanek obveznosti obračuna davka;
(b) ,Obveznost obračuna‘ davka nastane v trenutku, ko ima davčni organ po zakonu pravico zahtevati davek od osebe, ki ga je dolžna plačati, četudi se plačilo odloži.
2. Obdavčljivi dogodek in s tem obveznost obračuna davka nastane, ko je blago dobavljeno ali so storitve opravljene.
[…]
3. Obdavčljivi dogodek in s tem obveznost obračuna davka nastane, ko je blago uvoženo. Če je za blago pri vnosu v Skupnost začet eden od postopkov iz člena 7(3), obdavčljivi dogodek in s tem obveznost obračuna davka nastaneta samo, če se za to blago ti postopki…