SODBA SODIŠČA (šesti senat)
z dne 9. novembra 2017 (jezik postopka: bolgarščina)
„Predhodno odločanje – Obdavčenje – Skupni sistem davka na dodano vrednost – Direktiva 2006/112/ES – Prenehanje družbe, katerega posledica je njen izbris iz registra zavezancev za davek na dodano vrednosti (DDV) – Obveznost obračuna DDV na razpoložljiva sredstva in plačila obračunanega DDV v državni proračun – Ohranitev ali sprememba zakona, ki je obstajal na dan pristopa k Evropski uniji – Člen 176, drugi odstavek – Učinek na pravico do odbitka – Člen 168“
V zadevi C‑552/16,
katere predmet je predlog za sprejetje predhodne odločbe na podlagi člena 267 PDEU, ki ga je vložilo Administrativen sad Sofia-grad (upravno sodišče mesta Sofija, Bolgarija) z odločbo z dne 21. oktobra 2016, ki je na Sodišče prispela 2. novembra 2016, v postopku
„Wind Inovation 1“ EOOD, v likvidaciji,
proti
Direktor na Direktsia „Obzhalvane i danachno‑osiguritelna praktika“ – Sofia,
SODIŠČE (šesti senat),
v sestavi C. G. Fernlund (poročevalec), predsednik senata, A. Arabadjiev in E. Regan, sodnika,
generalni pravobranilec: M. Wathelet,
sodni tajnik: A. Calot Escobar,
na podlagi pisnega postopka,
ob upoštevanju stališč, ki so jih predložili:
– za Direktor na Direktsia „Obzhalvane i danachno‑osiguritelna praktika“ – Sofia A. Georgiev, agent,
– za bolgarsko vlado E. Petranova in M. Georgieva, agentki,
– za Evropsko komisijo L. Lozano Palacios in N. Nikolova, agentki,
na podlagi sklepa, sprejetega po opredelitvi generalnega pravobranilca, da bo v zadevi razsojeno brez sklepnih predlogov,
izreka naslednjo
Sodbo
1 Predlog za sprejetje predhodne odločbe se nanaša na razlago členov 168 in 176 Direktive Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL 2006, L 347, str. 1, v nadaljevanju: Direktiva o DDV).
2 Ta predlog je bil vložen v okviru spora med družbo Wind Inovation 1 EOOD (v nadaljevanju: Wind Inovation) in Direktor na Direktsia „Obzhalvane i danachno-osiguritelna praktika“ – Sofia (direktor direktorata za pritožbe in davčne prakse ter prakse na področju socialne varnosti v mestu Sofija, Bolgarija; v nadaljevanju: Direktor) zaradi sklepa o izbrisu te družbe iz registra davčnih zavezancev za davek na dodano vrednost (DDV).
Pravni okvir
Pravo Unije
3 Člen 9(1) Direktive o DDV določa:
„,Davčni zavezanec‘ je vsaka oseba, ki kjer koli neodvisno opravlja kakršno koli ekonomsko dejavnost, ne glede na namen ali rezultat te dejavnosti.
,Ekonomska dejavnost‘ je vsaka dejavnost proizvajalcev, trgovcev ali oseb, ki opravljajo storitve, vključno z rudarskimi in kmetijskimi dejavnostmi ter dejavnostmi samostojnih poklicev. Za ekonomsko dejavnost se šteje predvsem izkoriščanje premoženja v stvareh ali pravicah, ki je namenjeno trajnemu doseganju dohodka.“
4 Člen 18 Direktive o DDV določa:
„Države članice lahko kot dobavo blaga, opravljeno za plačilo, obravnavajo naslednje transakcije:
[…]
(c) zadržanje blaga s strani davčnega zavezanca ali njegovih naslednikov po prenehanju opravljanja obdavčljive ekonomske dejavnosti, kjer je bila za to blago dana pravica do celotnega ali delnega odbitka DDV pri pridobitvi […].“
5 Člen 168 Direktive o DDV določa:
„Dokler se blago in storitve uporabljajo za namene njegovih obdavčenih transakcij, ima davčni zavezanec v državi članici, v kateri opravlja te transakcije, pravico, da odbije od zneska DDV, ki ga je dolžan plačati, naslednje zneske:
(a) DDV, ki ga je dolžan ali ga je plačal v tej državi članici za blago ali storitve, ki mu jih je ali mu jih bo opravil drug davčni zavezanec;
[…]“
6 Člen 176 Direktive o DDV določa:
„Svet na predlog Komisije soglasno odloči, za katere izdatke ni dana pravica do odbitka DDV. V nobenem primeru ni dana pravica do odbitka DDV za izdatke, ki niso nedvomno poslovni izdatki, kot so izdatki za luksuzne predmete, razvedrilo ali zabavo.
Do začetka veljavnosti določb iz prvega odstavka lahko države članice ohranijo vse izključitve, določene v njihovih nacionalnih zakonodajah 1. januarja 1979 oziroma, v primeru držav članic, ki so [k] Skupnosti pristopile po tem datumu, na dan njihovega pristopa.“
Bolgarsko pravo
Zakon o davku na dodano vrednost, ki velja od 1. januarja 2007
7 Zakon za danak varhu dobavenata stoynost (zakon o davku na dodano vrednost, DV št. 63, z dne 4. avgusta 2006, v nadaljevanju: ZDDS) je začel veljati 1. januarja 2007, ko je prav tako začela veljati Pogodba med državami članicami Evropske unije ter Republiko Bolgarijo in Romunijo o pristopu Republike Bolgarije in Romunije k Evropski uniji (UL 2005, L 157, str. 11).
8 Člen 106 ZDDS določa:
„(1) V skladu s tem zakonom je prenehanje identifikacije za namene DDV (izbris iz registra) postopek, ki pripelje do tega, da oseba po izbrisu iz registra ni več upravičena obračunati DDV in odbiti vstopni davek, razen če ta zakon ne določa drugače.
(2) Identifikacija za namene DDV preneha:
1. na zahtevo osebe, ki je identificirana za namene DDV, če obstaja razlog za izbris iz registra, ki je obvezen ali prostovoljen;
2. na zahtevo organa, pristojnega za prihodke, če
(a) je ugotovil, da je podan razlog za obvezen izbris iz registra;
(b) je podana okoliščina iz člena 176.“
9 Člen 107 ZDDS določa:
„Razlog za obvezen izbris iz registra je:
[…]
4. prenehanje subjekta v naslednjih primerih:
(a) prenehanje pravne osebe, ki opravlja gospodarsko dejavnost, z likvidacijo ali brez nje;
[…]“
10 Člen 111 ZDDS določa:
„(1) Ob izbrisu iz registra se domneva, da davčni zavezanec opravlja transakcije z vsemi razpoložljivimi sredstvi v smislu tega zakona, glede katerih je v celoti ali delno odbil vstopni davek in ki so:
1. sredstva v smislu Zakon za schetovodstvoto (zakon o računovodstvu); ali
2. sredstva v smislu Zakon za korporativnoto podohodno oblagane (zakon o davku od dohodkov pravnih oseb), ki niso tista iz točke 1.
[…]
(3) Davek iz odstavka 1 se vključi v DDV, ki se dolguje za zadnje davčno obdobje […] in se plača v določenem roku […].“
11 Člen 76 ZDDS določa:
„(1) Oseba, identificirana za namene DDV, ima pravico do odbitka obračunanega davka, ki je bil v skladu s tem zakonom obračunan ob izbrisu iz registra, za sredstva, obdavčena v skladu s členom 111(1), točka 1, razpoložljiva ob ponovni identifikaciji za namene DDV.
(2) Pravica iz odstavka 1 nastane, če so hkrati izpolnjeni ti pogoji:
1. sredstva v smislu zakona o računovodstvu, razpoložljiva ob naslednji identifikaciji za namene DDV v skladu s tem zakonom, so bila obdavčena ob izbrisu iz registra v skladu s členom 111(1), točka 1;
2. obračunan davek je bil dejansko plačan oziroma so ga organi, pristojni za prihodke, pobotali;
3. z razpoložljivimi sredstvi iz točke 1 je oseba opravila obdavčljive transakcije v smislu člena 69 oziroma jih opravlja ali jih bo opravila;
[…]“
Zakon o davku na dodano vrednost pred 1. januarjem 2007
12 Po navedbah predložitvenega…