Danes je 3.2.2025

Input:

Izbira metode odbijanja pri opravljanju obdavčene in oproščene dejavnosti

3.2.2025, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 6 minut

2025.01.2.7 Izbira metode odbijanja pri opravljanju obdavčene in oproščene dejavnosti

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Podjetje razmišlja o naslednjih opcijah: oddati poslovni prostor fizični osebi ali zaradi DDV posledic in dodatnega administrativnega/računovodskega dela omenjeno nima smisla in še naprej uporablja poslovni prostor za lasten namen; ali se dogovori z najemodajalcem (lastnikom nepremičnine), da ga ne bo več imel v najemu; ali poišče podnajemnika ki je davčni zavezanec.

V enem izmed preteklih odgovorov ste pojasnili, se v primeru da se odloči za oddajo v podnajem fizični osebi oziroma pravni osebi ki ni davčni zavezanec, davčni zavezanec poleg svoje obdavčljive dejavnosti opravlja tudi oproščeno, v zvezi s katero pri nabavah blaga in storitev ne sme odbiti DDV. Vendar skladno s prvim odstavkom 65. člena ZDDV-1 se za blago in storitve, ki jih davčni zavezanec potrebuje tako za transakcije, pri katerih DDV lahko odbije, kot za transakcije, pri katerih DDV ne sme odbiti, lahko odbije samo tak delež DDV, ki se pripiše prvim transakcijam. Ta delež pa se določi za vse transakcije, ki jih opravi davčni zavezanec.

Če pravilno razumem vaš odgovor, je za podjetje najbolj smiselno, da preizkusi, če bi na primer metoda izračunanega enega odbitnega deleža vodila v 100 % odbitek DDV?

Podjetje se ukvarja s storitvami in na svoje storitve obračuna DDV. Prav tako ima pravico do odbitka DDV od nabav blaga in storitev. Poleg svoje primarne dejavnosti se ukvarja z oddajanjem nepremičnin v podnajem (ima v najemu del poslovne stavbe s pravico za oddajanje v podnajem). Del stavbe uporablja za svojo dejavnost, del stavbe oddaja v podnajem pravnim osebam z obračunanim DDV (oba sta zavezanca za DDV in ima najemnik