2018.15.2.4 Izstavitev računa naročniku za storitve vzdrževanja plovil
mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka
Slovensko podjetje, registrirano za namene DDV, se z lastnikom ladijskih vlačilcev v Italiji dogovarja za vzdrževanje plovil. Lastnik in istočasno naročnik storitve je italijansko podjetje in je davčni zavezanec. Vzdrževanje plovil bi se opravljalo v Italiji.
Predvidevamo, da bosta pri vzdrževanju teh plovil nastali vsaj dve situaciji:
-
material za vzdrževanje bo manjše vrednosti, vrednost storitve pa bo pretežni znesek računa;
-
material za vzdrževanje bo večje vrednosti, vrednost storitve pa ne bo presegla vrednosti materiala.
Kako moramo izstaviti račun za naročnika storitve?
Zgolj na podlagi vsebine vašega vprašanja sklepam, da je treba v zadevnem primeru razrešiti zlasti dve dilemi, in sicer:
- v posameznem primeru z vsebinskega vidika presoditi, ali transakcijo obravnavati kot opravljanje storitev ali kot dobavo blaga z instaliranjem ter posledično uporabiti pravilo glede določanja kraja obdavčitve in
- ugotoviti, ali je ta transakcija sploh obdavčena, ali pa so morda izpolnjeni pogoji za oprostitev plačila DDV.
Glede na to, da mi niti podrobnosti poslovnega dogovora niti narava transakcij (razen tega, kar omenjate v vprašanju) nista poznani, poleg tega je treba pri opredeljevanju DDV implikacij v takšnih primerih tesno sodelovati s strokovnjakom, ki te transakcije opravlja, v nadaljevanju podajam zgolj ključne elemente, ki so vam lahko le v pomoč pri reševanju problematike. Pojasnilo, ki sledi, nikakor ne sme biti edina podlaga za sprejemanje kakršnihkoli poslovnih odločitev, pač pa svetujem še posvet z davčnim svetovalcem in uskladitev DDV obveznosti s tujim prejemnikom obravnavanih dobav. Dopuščam tudi možnost, da zaradi nepoznavanja dejanskega stanja v celoti, kakšno od spodaj navedenih opozoril ni relevantno za vaš primer.
1. Opredelitev vrste transakcije
Natančnih pravil glede razmejevanja med opravljanjem storitev in dobavo blaga trenutno veljavna DDV zakonodaja na žalost ne ponuja, zato v praksi prihaja do različnih stališč.
Da bi pravilno opredelili DDV implikacije v zadevnem primeru, je treba po mojem mnenju najprej ugotoviti, ali gre pri vzdrževanju plovil za dobavo blaga (z instaliranjem) ali opravljanje storitev. Skladno s prvim odstavkom 6. člena ZDDV-1 dobava blaga pomeni prenos pravice do razpolaganja z opredmetenimi stvarmi, kot da bi bil prejemnik lastnik. Prvi odstavek 14. člena ZDDV-1 pa v nadaljevanju določa, da opravljanje storitev pomeni vsako transakcijo, ki ni dobava blaga. Zgolj na podlagi omenjenih definicij pa je v primeru servisov in vzdrževanj, pri katerih izvajalec uporabi določeno blago, da svojo storitev lahko opravi, težko določiti, ali gre v tem primeru za…