Danes je 21.11.2024

Input:

DDV: Davčna osnova

15.12.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 16 minut

6.5 DDV: Davčna osnova

Erika Režek, davčna svetovalka

Osnovno določilo določanja davčne osnove je zapisano v 36. členu ZDDV-1. Po določbah tega člena, davčna osnova vključuje vse, kar predstavlja plačilo,vključno s subvencijami, ki so neposredno povezane s ceno takih dobav, če ni s tem zakonom drugače določeno. Davčna osnova se presoja v odnosu z “nabavno“ ceno. Pri uporabi blaga za neposlovne namene se uporabi nabavna cena blaga oziroma lastna cena blaga.

Lastna oz. nabavna cena se uporablja tudi za donirano hrano. Osnovni okvir za doniranje hrane predstavlja spremenjen zakon o kmetijstvu. S spremembo Pravilnika o izvajanju ZDDV-1, z veljavo 16. 9. 2017, se po navedbah FURS ureditev nadgrajuje v obliki davčno ugodnejše obravnave tako donirane hrane. Skladno z določili tega pravilnika je lastna cena oz. nabavna cena za donirano hrano, ki izpolnjuje pogoje za doniranje hrane po predpisih, ki urejajo kmetijstvo, enaka 0 (nič), če skupna vrednost donirane hrane davčnega zavezanca, ki donira hrano v tekočem letu ne presega 2 % prihodkov, ugotovljenih po računovodskih predpisih za zadnje poslovno leto, zaključeno pred tekočim letom. Pri novoustvarjenih podjetjih je ta meja do 2 % pričakovanih prihodkov.

Enako velja tudi za davčne zavezance, ki v zadnjem poslovnem letu niso imeli prihodkov.

Za določitev nabavne cene blaga ali podobnega blaga oz. lastne cene davčni zavezanec ugotovljene prihodke upošteva v tekočem koledarskem letu, ne glede na to, kako ima določeno poslovno leto.

Pri pridobitvah blaga znotraj Unije, se davčna osnova določi na podlagi istih elementov, kot velja za domačo dobavo blaga.

Pri uvozu blaga davčno osnovo predstavlja carinska vrednost blaga, ki jo ob vnosu blaga v Unijo, določi carinski organ.

Davčna osnova pri ponovnem uvozu blaga – vrednost popravila: zagotovljena enaka DDV obravnava teh transakcij, ne glede na to, ali je oplemenitenje opravljeno na ozemlju Slovenije ali zunaj Unije.

Kdaj se subvencije vključujejo v davčno osnovo je na spletni strani FURS objavljeno pojasnilo Obdavčitev subvencij z DDV.

Davčna osnova med povezanimi osebami- vključeni tudi davčni zavezanci iz tretjih držav

V ZDDV-1 uvedeno določilo v zvezi z določitvijo davčne osnove, če se dobave opravijo osebam, ki so povezane z dobaviteljem, t.i. povezane osebe. Za povezane osebe se štejejo osebe, ki so kot take določene v predpisih o obdavčitvi dohodkov pravnih in fizičnih oseb.

Za davčno osnovo je določena tržna vrednost in velja, v kolikor je bila zaradi te povezave določena vrednost, ki je:

  • nižja od tržne vrednosti in naročnik nima pravice do celotnega odbitka DDV,

  • nižja od tržne vrednosti in dobavitelj te dobave nima pravice do celotnega odbitka DDV ter za dobavo velja oprostitev plačila DDV,

  • višja od tržne vrednosti in dobavitelj nima pravice do celotnega odbitka DDV.

Tržna vrednost pomeni celoten znesek, ki bi ga kupec ali naročnik v trenutku pridobitve blaga ali storitve, pod pogoji lojalne konkurence moral plačati neodvisnemu dobavitelju ali izvajalcu za primerljivo dobavo blaga ali storitev na ozemlju Slovenije.

Če primerljive dobave blaga ali storitev ni mogoče ugotoviti, pomeni tržna vrednost:

  • v zvezi z blagom znesek, ki ni manjši od nabavne cene blaga ali podobnega blaga, ali če ni nabavne cene, od lastne cene, ki se določi v trenutku dobave;

  • v zvezi s storitvami znesek, ki ni manjši od celotnih stroškov, ki jih mora davčni zavezanec plačati za opravljene storitve.

Davčna osnova pri gradbenih storitvah, za katere velja mehanizem obrnjene davčne obveznosti

Davčni zavezanec določi davčno osnovo skladno z določili 36. člena ZDDV-1, ki vključuje vse, kar predstavlja plačilo.

Skladno s pojasnili FURS, se vsi spremljajoči stroški vključujejo v davčno osnovo za DDV po 76.a členu ZDDV-1. Vse storitve po isti pogodbi, ki jih davčni zavezanec opravi za drugega davčnega zavezanca, so tako tesno povezane z glavno storitvijo, da dejansko sestavljajo nedeljivo transakcijo, katere razdelitev, za namene 76.a člena ZDDV-1, ni smiselna.

POSEBNOSTI

Davčna osnova za kupone

Davčna osnova za dobavo blaga ali storitev na podlagi večnamenskega kupona je plačilo za vrednosti kupon. Če ni te informacije, je davčna osnova denarna vrednost, ki je izkazana na samem kuponu, zmanjšana za vrednost DDV, plačanega za dobavo blaga ali storitev.

Davčna osnova pri finančnih storitvah

Odkup terjatev

Davčna osnova za obračun DDV od storitev odkupa zapadlih ali nezapadlih terjatev z regresno pravico ali brez nje je enaka znesku, ki ga davčni zavezanec, ki je prevzemnik terjatve, izterja nad zneskom, plačanim upniku, v kolikor ta znesek predstavlja plačilo za opravljeno storitev, razen zneska, ki ustreza višini zakonitih zamudnih obresti.

Po pojasnilih FURS v primerih odstopa terjatev, ko se stranki izrecno ne dogovorita za provizijo, je višino morebitnega plačila za storitev treba ugotoviti iz okoliščin posameznega primera. Tudi v primerih, ko se stranki izrecno ne dogovorita za provizijo, so storitve lahko opravljene za plačilo, saj je plačilo lahko zajeto v odbitku (diskontu).Odbitek ali diskont pri odkupu terjatev ima lahko različno ozadje. Izhaja lahko iz storitve razbremenitve odstopnika izterjave dolgov in bremena tveganja ali pa iz ocene trenutne