Danes je 18.1.2025

Input:

DDV dileme 1/2025

16.1.2025, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 19 minut

Klepetalnica je v pdf obliki na voljo tukaj.

Imam vprašanje glede posebne ureditve SME. Zakaj bi se en mali davčni zavezanec, ki opravlja storitve obdavčene po 25. členu ZDDV-1 (obdavčitev po sedežu prejemnika) prijavil v sistem SME in ne kot atipični DDV zavezanec?

Ne vem, zakaj bi se. EU VEM je namenjen izključno primerom, ko davčni zavezanec opravi storitve osebam, ki niso davčni zavezanci in se glede na vrsto te storitve izkaže, da mora pri tem pobrati DDV v drugi državi članici, oziroma za prodaje blaga na daljavo znotraj Unije. Vabim vas, da se pridružite na jutrišnjem seminarju https://www.centerzaizobrazevanje.si/ddv-pri-spletnih-prodajah-in-novosti-v-2021-productsem779/, kjer boste dobili širši pregled nad sistemi VEM.

 

Pozdravljeni, od notarjev prejemamo račune za sestavo zemljiškoknjižnega predloga, ki so obdavčeni po 22 %. Hkrati, notarji na isti račun navedejo sodno takso s klavzulo oprostitev po 44. členu in po novem tudi strošek UPN naloga in zopet navedejo oprostitev po 44. členu. Opomba: strošek UPN naloga se zaračuna, ko se plača sodna taksa. Torej ta provizija je povezana s plačilom sodne takse. Sodna taksa pa s samim ZK predlogom.

Menim, da je klavzula 44. člen napačna in bi se moralo za plačilo sodne takse, ko jo notar >>prefakturira<< našemu podjetju uporabiti 36.c člen (44. člen ima notar, ko plača sodno takso, a ko jo >>prefakturira<< nam je ne po 44. členu ampak po 36.c). Kaj menite vi? Ali lahko trdimo enako tudi za strošek UPN naloga, tj. provizijo, ki je povezana s plačilom te sodne takse? Skrbi me namreč, da ni vse to dejansko enotna dobava (vse skupaj kot notarska storitev in kot taka v celoti obdavčena po 22 %)?

Na vaše vprašanje bom težko na hitro odgovorila v okviru klepetalnice. Morda bi bilo lažje, če bi mi ga posredovali preko portala, da bi imela več časa za razmislek in pisanje. Zato le na kratko: kadar notar plačuje v imenu in za račun stranke, nato pa od nje zahteva povračilo teh sredstev, se slednje ne vključuje v davčno osnovo skladno s c. točko šestega odstavka 36. člena ZDDV-1. To velja predvsem za takso. Glede povračila stroškov plačilnega prometa bi pa morala razmisliti, ali je to samostojna storitev in se kot taka obravnava ločeno, ali pa gre le za strošek, ki ga notar potrebuje za opravljanje svojega dela po zakonu. Bi potrebovala več časa.

 

Pozdravljeni, prosim za mnenje glede opravljanja brezplačnih storitev. Ukvarjamo se s servisno dejavnostjo, pri večjih servisih vozil strankam nudimo brezplačno pranje vozila. To pranje opravijo naši podizvajalci. Ali lahko odbijamo DDV od teh storitev, če storitev ne prikažemo na računu stranki (niti s 100 % popustom), je pa na priloženih tabelah pralnice zapisana reg. številka vozila strank, ki jih lahko povežemo z izdanim računom za servis.

Zgolj na podlag vašega opisa bi sama razumela, da gre za poslovni namen tovrstne storitve in torej vaša družba te storitve uporabi za opravljanje svoje obdavčene dejavnosti. V izogib dvomom, pa vam svetujem, da v splošnih pogojih natančno opišete, kdaj storitev servisa vključuje tudi pranje vozila. Pomembno je namreč, da nabavljene storitve vključitev ceno izhodnih dobav.

 

Prejeli smo račun za uporabo strežnikov v EU od podjetja v EU v valuti USD. Račun je izstavljen v decembru, obdobje pa je od 1.12.2024 do 30.11.2025. Kakšen je datum za samoobdavčitev - zanima nas zaradi izračuna osnove pri preračunu v EUR in pravočasnosti samoobdavčitve.

Pomembno je ugotovi, kdaj nastane obveznost obračuna DDV. Skladno s prvim odstavkom 33. člena ZDDV-1 obdavčljivi dogodek in s tem obveznost obračuna DDV nastane, ko je blago dobavljeno ali so storitve opravljene. Nadalje peti odstavek istega člena tega zakona določa, da če je plačilo izvršeno preden je blago dobavljeno ali preden so storitve opravljene, nastane obveznost obračuna DDV na dan prejema plačila in od prejetega zneska plačila. V vašem primeru bo torej obdavčljivi dogodek nastal šele 30.11.2025. Takrat bo nastala tudi obveznost obračuna DDV, razen, če boste ta račun plačali prej. Če boste račun plačali prej, nastane obveznost obračuna DDV na dan plačila, sicer pa 30.11.2025.

 

Pozdravljeni, sem normiranec. Izstavljala sem račune za opravljanje marketinških storitev za tujino. Ta tujina ni v EU. Kam označim te račune v letnem davčnem obračunu? Pod katero številko? Katere priloge moram dodati?

Ta klepetalnica je namenjena DDV in vam v zvezi z izpolnjevanjem davčnega obračuna za plačilo davka od dohodkov iz dejavnosti ne morem pomagati.

 

Podjetje nabavlja blago v EU. Ob nabavi plača tudi prevoz. Za blago se naredi samoobdavčitev po stopnji 9,5 %. Po kakšni stopnji delamo samoobdavčitev za prevoz? Se lahko naredi v celoti samoobdavčitev po stopnji 9,5 % ker gre za enotno storitev?

Če v času prevoz blaga z njim kot lastnik razpolaga dobavitelj (dobavitelj torej organizira prevoz), potem gre o mnenju davčnega organ za enotno dobavo blaga (torej se v vašem primeru tudi od prevoza tega blaga obračuna DDV po nižji, 9,5 % stopnji). V nasprotnem primeru pa se prevoz obravnava ločeno. Svetujem, da si preberete tudi pojasnilo davčnega organa št. 0920-9320/2022-1 ki je dostopno na portalu www.ddvasistenca.

 

Kako je z obračunom DDV, če podjetje izvaja (oz. njegova zaposlena) meditacije preko digitalnih platform v živo, udeleženci bodo fizične osebe iz SLO, EU in tretjih držav?

Kaj pa v primeru, da preko digitalnih platform fizična oseba kupi posnetek meditacije in ga prenese na svojo napravo, kupec je ponovno fizična oseba iz SLO, EU in tretjih držav?

Kaj pa v primeru, da izvajajo meditacijo v dvorani v Italiji fizičnim osebam, ki bodo prisotne v dvorani, fizične osebe iz SLO, EU in tretjih držav?

Kako je z DDV, če prejmemo storitev psihološkega svetovanja v živo preko interneta od psihologa italijanskega s.p.?

Težko vam v okviru klepetalnice tako na hitro presodim vrsto storitev v vašem primeru. Če gre za virtualne dogodke, sledite novemu petemu odstavku 29. člena ZDDV-1. Če gre za vstopnine za fizične dogodke, sledite prvemu odstavku tega člena zakona. Če gre za elektronsko opravljene storitve , sledite prvemu odstavku 30.c člena, oziroma posebnostim 30.f člena ZDDV-1. Vabljeni na jutrišnji seminar, kjer lahko izveste veliko več: