Vsebino celotne klepetalnice si lahko v .pdf dokumentu prenesete TUKAJ >>>.
Vprašanje: pridobitev literature iz EU. V preteklosti smo naročali knjige za potrebe izobraževalnih seminarjev iz EU. Sedaj to ni več v taki obliki, ampak v obliki dostopov do te literature. Kako obravnavati to - kot dobavo blaga ali storitev in kako obravnavati z vidika DDV?
Upam, da sem pravilno razumela, da gre v konkretnem primeru za digitalizirano vsebino knjig, oziroma druge elektronske publikacije. Če da, potem se ta transakcija obravnava kot elektronska storitev. Če vaša organizacija, ki ima sedež in je identificirana za namene DDV v Sloveniji, prejme takšno storitev, potem je kraj opravljanja te storitve Slovenija, skladno s prvim odstavkom 25. člena ZDDV-1. Predlagam pa , da si preberete še odgovor na vprašanje št. 20 pojasnila FURS št. 0920-4628/2018-5, z dne 25.2.2019, ki je dostopno na portalu DDV asistenca - TUKAJ >>>.
Delavec se je izobraževal in smo mu plačali šolnino. Ker pa je zapustil podjetje, je v pogodbi določeno, da mora vrniti znesek šolnine. Ali ravnamo prav, če delavcu izstavimo zahtevek za vračilo šolnine ali bi mu mogli izstaviti račun? V kolikor izstavimo račun, kakšno stopnjo DDV zaračunamo?
Vaše vprašanje sploh ni enostavno in bi bilo zanimivo prebrati kakšno sodbo na to temo. Tako na hitro lahko podam le subjektivno mnenje. Najprej bi bilo treba preučiti okoliščine v trenutku prejema storitve izobraževanja, pri tem pa si je treba odgovoriti na več vprašanj, kot na primer: ali je družba te storitve izobraževanja prejela v svojem imenu za svoj račun ne pa za račun delavca? Je bila ta storitev torej nujna za opravljanje dejavnosti vaše družbe ali pa je družba delavcu to plačala iz naslova delavno pravnih ugodnosti?
Če predpostavim, da je družba te storitve izobraževanja prejela v svojem imenu za svoj račun, potem menim, da je obveznost, ki je delavcu nastala zaradi predčasnega odhoda, pravzaprav plačilo pogodbene kazni, ki skladno s 13. členom PZDDV ni predmet DDV (računa se ne izstavi). Zadeve pa bi se z DDV vidika lahko nekoliko bolj zakomplicirale, če bi se izkazalo, da je družba te storitve izobraževanja prejela sicer v imenu in za račun delavca, saj bi morala v tem primeru v vsakem primeru upoštevati 16. člen ZDDV-1. Slednji določa, da kadar davčni zavezanec…