Danes je 15.1.2025

Input:

DDV in motorna vozila

13.1.2025, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 11 minut

6.4.6 DDV in motorna vozila

Erika Režek, davčna svetovalka

PRODAJA VOZILA ZAPOSLENEMU IN DDV

Podjetje ob nakupu motornega vozila nima pravice do odbitka vstopnega DDV. S posrednikom se sklene Pogodba o komisijski prodaji vozila, na podlagi katere je komisionar v skladu s 104. členom ZDDV-1 obračunal DDV od razlike v ceni, ko je prodal vozilo končnemu kupcu.

Komisionar od podjetja najverjetneje ne zahteva računa, ker izvede transakcijo na podlagi komisijske pogodbe. Vendar podjetje kot davčnega zavezanca pa zavezuje Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1), ki v 81. do 84. členu določa obveznost izdajanja računov.

Prodaja rabljenega osnovnega sredstva od katerega podjetje ni imelo pravice do odbitka vstopnega DDV sodi med druge oproščene dejavnosti. Na izdanem računu morajo v skladu z 82. členom ZDDV-1 navesti ustrezni člen iz ZDDV-1, kar pomeni da je potrebno na izdanem računu navesti, da v skladu s 3. točko 44. člena ZDDV-1, DDV ni obračunan.

Prodaje električnega vozila od katerega ima davčni zavezanec pravico do odbitka DDV (vrednost vozila z DDV in drugimi dajatvami ne presega 80.000 EUR) je predmet 22% DDV. Tudi v primeru, da davčni zavezanec ne izkoristi pravice do odbitka, mora nadaljnjo prodajo rega vozila obdavčiti z DDV.

OBDAVČITEV Z DDV IN DMV ZARADI PRENOSA MOTORNEGA VOZILA IZ DRUGE DRŽAVE ČLANICE EU

Prenos novega motornega vozila iz druge države članice EU v Slovenijo, ki ga opravi oseba, ki ni davčni zavezanec za namene DDV, ni predmet DDV v Sloveniji.

Pridobitev tega vozila v Sloveniji je predmet obdavčitve z DMV.

Obdavčitev z DDV

Zakon o davku na dodano vrednost - ZDDV-1 v 3. členu točke b) določa, da je predmet DDV v Sloveniji tudi pridobitev novih prevoznih sredstev znotraj Unije, ki jih na ozemlju Slovenije za plačilo opravi katera koli oseba.

Novo motorno vozilo je opredeljeno v tretjem odstavku 3. člena ZDDV-1, po katerem mora biti izpolnjen eden izmed pogojev, da velja kopensko motorno vozilo za novo:

  • vozilo je dobavljeno pred potekom šestih mesecev po datumu, ko je bilo prvič dano v uporabo ali

  • z vozilom ni prevoženih več kot 6.000 kilometrov.

V primeru, ko je prenos pravice z razpolaganjem z novim motornim vozilom opravljen na ozemlju druge države članice EU in to motorno vozilo po dobavi hkrati ni odpeljano ali odposlano v Slovenijo, ne pride do pridobitve blaga v Sloveniji v skladu z b) točko 3. člena ZDDV-1.

ZDDV-1 v 19. členu navaja, da je kraj dobave vozila, ki se ne odpošilja ali ne prevaža, v državi članici EU, v kateri je ta dobava, prenos pravice do razpolaganja z vozilom, opravljena.

To pomeni, da ima pravico do obdavčitve z DDV samo država članica EU, v kateri je bila opravljena dobava vozila.

Do obdavčitve prenosa vozila iz druge države članice z DDV v Sloveniji bi prišlo le v primeru kot navaja 9. člen ZDDV-1. Za dobavo blaga opravljeno za plačilo se v skladu s prvim odstavkom 9. člena ZDDV-1 ob upoštevanju izjem iz drugega odstavka tega člena, upošteva tudi prenos blaga, ki je del poslovnih sredstev davčnega zavezanca, ki ga le-ta opravi v drugo državo članico.

V Sloveniji ne nastane obveznost plačila DDV, če je prenos novega vozila v Slovenijo opravljen s strani osebe, ki ni davčni zavezanec in je bilo vozilo prvotno nabavljeno za namene uporabe in registracije v drugi državi članici EU.

Obdavčitev z DMV

Davek na motorna vozila se plačuje od motornih vozil iz tarifnih oznak 8703 (razen 8703 10) in 8711 kombinirane nomenklature carinske tarife iz Uredbe Sveta (EGS) št. 2658/87 z dne 23. julija 1987 o tarifni in statistični nomenklaturi ter skupni carinski tarifi, ki morajo biti v skladu s predpisi, ki urejajo registracijo motornih vozil, za udeležbo v cestnem prometu registrirana v Republiki Sloveniji.

Davek na motorna vozila se