Danes je 15.1.2025

Input:

DDV: Knjigovodstvo davčnega zavezanca

15.7.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 22 minut

6.12 DDV: Knjigovodstvo davčnega zavezanca

Erika Režek, davčna svetovalka

Izkazovanje davčne obveznosti

Davčni zavezanec vse informacije za izračun davčne obveznosti zagotavlja v svojem knjigovodstvu. Po ZDDV-1 je dolžan zagotoviti dovolj podrobne podatke za pravilno in pravočasno obračunavanje DDV in nadzor davčnega organa nad obračunavanjem in plačevanjem DDV.

Davčnemu zavezancu ni potrebno voditi knjige izdanih računov, knjige izdanih računov za dobave blaga znotraj Unije in za promet blaga v drugih državah članicah, knjige prejetih računov, knjige prejetih računov za pridobitve blaga znotraj Unije in posebne evidence o vstopnem DDV pri uvozu blaga.

Davčni zavezanec mora v svojem knjigovodstvu zagotoviti podatke o popravkih davčne osnove, ki pa jih ne prilaga davčnemu organu, vključi jih le v obrazec DDV in uskladi inf. del obrazca.

V obračun DDV vključi davčni zavezanec tudi podatke o naknadnih popravkih obračunanega DDV in odbitka DDV, in sicer v obračun DDV, v katerem je ugotovil napako (in ne v obračun DDV za obdobje, ki se popravlja, oziroma ne v obračun DDV za obdobje, v katerem je napaka nastala), in to v ustrezne oznake obračuna DDV.

Davčni zavezanec je dolžan v svojem knjigovodstvu zagotavljati tudi podatke o prodaji in odkupu vračljive embalaže za obdobje v katerem zmanjša obračunani DDV (ko odkupi vračljivo embalažo od osebe, ki ni imela pravice do odbitka vstopnega DDV; DDV ugotovi po preračunani stopnji DDV (18,0328 %) od odkupne cene vračljive embalaže).

Popravek napak iz preteklih obdobij na podlagi samoprijave– 88.b člen ZDDV-1

Po novih pravilih se ZDDV-1 v določilih instituta samoprijave usklajuje z določili ZDavP-2 tako, da se določi enotna obrestna mera v zvezi s popravljanjem napak v obračunu DDV in v zvezi s predložitvijo obračuna DDV na podlagi samoprijave, v fiksnem znesku v višini 3 % letno.

Davčni zavezanec od premalo plačanega oz. neplačanega zneska DDV (za obdobje od prvega dne, ki sledi zadnjemu delovnemu dnevu naslednjega meseca po poteku davčnega obdobja v katerem bi moral vključiti pravilen znesek DDV, do poteka roka za plačilo DDV po obračunu, v katerem je vključen pravilen znesek DDV, če gre za povečanje davčne obveznosti, oz. do dneva predložitve obračuna v katerem je vključen pravilen znesek DDV, če gre za zmanjšanje presežka) obračuna in plača 3 % letne obresti.

V davčnem (DDV) obračunu poenostavljen postopek popravljanja podatkov za pretekla obdobja v tekočem obračunu DDV-O in poenostavljen izračun obresti v višini 3 % letno-

Davčni zavezanec v primeru popravka napak iz preteklih obdobij v tekočem obračunu zaradi prenizko obračunanega DDV ali previsokega odbitka DDV, od zneska DDV, ki je predmet popravka , obračuna in plača obresti v višini 3 % letno.

Popravek napak iz preteklih obdobij – povečanje davčne osnove

Davčni zavezanec je dolžan obračunati obresti za obdobje od dne, ki sledi zadnjemu delovnemu dnevu naslednjega meseca po poteku davčnega obdobja, v katerem bi moral biti vključen pravilen znesek DDV, do poteka roka za plačilo DDV po obračunu, v katerem je vključen pravilen znesek DDV.

V tekoči obračun DDV se vključijo tudi vsi popravki DDV, tudi računi, ki niso bili vključeni v davčnem obdobju, v katerem je nastala obveznost za obračun DDV, ker v teh primerih nikakor ne gre za popravljanje DDV.

* potek roka za plačilo DDV po obračunu je zadnji delovni dan naslednjega meseca po poteku davčnega obdobja

** ne glede na to, da davčni zavezanec davčno obveznost plača pred tem datumom, se obresti obračunajo do zadnjega delovnega dne

Med davčnimi strokovnjaki se je pojavila dilema, ali je tak način obračunavanja obresti skladen zakonskim določilom. Zakonodaja namreč ne omogoča, da davčni zavezanec plača davčno obveznost pred potekom roka za plačilo DDV, kot je določen z ZDDV-1.

Skladno z določilom 77. člena ZDDV-1 (plačilo DDV v državni proračun), mora davčni zavezanec plačati DDV v državni proračun najpozneje zadnji delovni dan naslednjega meseca po poteku davčnega obdobja. Če davčni zavezanec plača davčno obveznost prej, je to pač v njegovi domeni. Posledično v primeru, da je dolžan plačati obresti od zneskov, ki jih vključi v obračun DDV po poteku roka za katerega je že nastala obveznost za plačilo, npr. v kolikor vključi popravke v davčni obračun december, obveznost po tem obračunu plača 20. 1. naslednjega leta, obresti pa se kljub temu računajo do 31. 1. naslednjega leta. Davčnemu zavezancu torej ni dana možnost, da napako popravi takoj, ko jo odkrije, ampak je ta možna šele skozi davčni obračun, tako da se tudi obresti obračunajo za čas do poteka roka za plačilo DDV (zadnji delovni dan in ne dejansko do dne, ko davčni zavezanec že plača ta DDV).

V primeru da davčni zavezanec sestavlja mesečne DDV obračune, ta razlika ni velika. Drugačna slika pa je pri zavezancih, ki sestavljajo trimesečne DDV obračune, saj morajo računati obresti s pribitkom za celotno trimesečno obdobje, ne glede na to, da napako ugotovijo že takoj v začetku naslednjega trimesečnega davčnega obdobja.

Npr. v mesecu februarju je davčni zavezanec ugotovil, da v davčno obdobje oktober− december pomotoma ni vključil račun, ki je bil izdan v decembru tekočega leta , zato ga bo vključil v naslednje davčno obdobje januar – marec naslednjega leta, kar pomeni, da bo moral računati obresti od 1. 2. do dneva plačila (30. 4.).

Ker pa je zakonodaja vezana na plačilo DDV jasna, velja določilo 77. člena ZDDV-1, je tako ureditev po mnenju davčne stroke, potrebno presojati iz vidika značilnosti obračunavanja DDV in v smisli določene poenostavitve za davčne zavezance.

Popravek napak iz preteklih obdobij – zmanjšanje presežka DDV: obresti se obračunajo za obdobje od dne, ki sledi zadnjemu delovnemu dnevu naslednjega meseca po poteku davčnega obdobja, v katerem bi moral biti vključen pravilen znesek DDV, do dneva predložitve obračuna, v katerem je vključen popravljen pravilen znesek DDV. Obresti tako tečejo do dneva predložitve tekočega obračuna DDV, v katerega je vključen pravilen znesek DDV.

Obresti se bodo pripisale glavnici (ali odštele od presežka) in se bodo avtomatično izračunale v sistemu eDavki.

Naknadna predložitev obračuna DDV na podlagi samoprijave– 88.c člen ZDDV-1

Davčni zavezanec, ki je že predložil obračun DDV in naknadno ugotovi, da ni pravilno obračunal davčne obveznosti do izteka roka za predložitev tega obračuna, lahko vloženi obračun nadomesti z novim, razen če je davčni zavezanec po tem obračunu že zahteval vračilo DDV. V kolikor vloženi obračun vključuje tudi popravke za pretekla obdobja, se od celotne davčne obveznosti izračunajo tudi predpisane obresti.

Predloženi obračun DDV po izteku zakonskega roka se šteje za samoprijavo, če davčni zavezanec premalo izkazan davek v obračunu DDV in 3 % letne obresti plača hkrati s predložitvijo obračuna DDV na podlagi samoprijave. Na ta način se enako ureja posledice za prepozno predložitev obračuna tudi za DDV kot velja doslej že za druge vrste davkov, za katere davčni zavezanci sami izračunavajo davek v davčnem obračunu.

Po začetku DIN postopka predložitev obračuna DDV na podlagi samoprijave ni več mogoča.

Avtorica članka Samoprijava in tek obresti (opomba 1) navaja, da se DDV obračuni oddajajo periodično, so do neke mere soodvisni − morebitni presežki se prenašajo v naslednja davčna obdobja oz. se lahko