2022.08.2.2 Dobava blaga v drugo državo članico – pravočasno poročanje v DDV evidence
mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka
Opis primera:
Slovenska družba je pri dobavi blaga v drugo državo članico naletela na težavo, in sicer je bila odprema iz skladišča slovenske družbe 28. 7. 2022, kupec je blago prejel 1. 8. 2022, ob tem je bila podpisana izjava o vstopu blaga. Slovenska družba je kupcu zaračunala prevoz na njegovo željo, saj se on ni želel ukvarjati s tem. Po pogodbi imajo EXW pariteto, opravili so pariteto DAP. Posledično sta navedeni obe pariteti. V katerem DDV obdobju slovenska družba poroča dobavo? Kakšen je pravilen postopek vnaprej?
Rešitev primera:
Skladno z d. točko drugega odstavka 90. člena ZDDV-1 mora davčni zavezanec v rekapitulacijskem poročilu navesti podatke za vsako osebo, ki pridobiva blago ali prejema storitve, skupno vrednost dobav blaga in skupno vrednost storitev, ki jih je opravil. Tretji odstavek istega člena tega zakon v nadaljevanju določa, da se omenjena vrednost prijavi za koledarski mesec, v katerem je nastala obveznost obračuna DDV.
Osmi odstavek 33. člena ZDDV-1 med drugim določa, da za dobave blaga, opravljene v drugo državo članico pod pogoji iz 46. člena ZDDV-1, nastane obveznost obračuna DDV na dan izdaje računa, ali če račun ni bil izdan, 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek. Vsebina omenjene določbe je enaka vsebini drugega odstavka 34. člena ZDDV-1, ki opredeljuje nastanek obveznosti obračuna DDV pri pridobitvah blaga, saj gre za eno transakcijo. V zvezi s slednjim je davčni organ v več svojih pojasnilih zavzel stališče, da v primerih, ko je račun izdan pred opravljeno dobavo blaga, še ne nastane obveznost obračuna DDV, ker obdavčljivi dogodek ni nastal in niso izpolnjeni pravni pogoji, potrebni za nastanek obveznosti obračuna DDV. Tako pri pridobitvah blaga…
/img>