Pojasnilo davčnega organa navajamo v celoti.
Pojasnilo DURS, št. 4230-277/2008-2, 4. 12. 2008
"Davčni zavezanec v dopisu navaja, da mu je na krovu ladje opravljena dobava blaga po pariteti DES Koper (»Delivered ex ship«). Blago je odposlano od pošiljatelja iz rafinerije ali skladišča v državi članici EU, medtem ko so udeleženci v poslu lahko trije ali več. Zanima vas, ali se morajo dobavitelji s sedežem v drugih državah članicah Skupnosti v Sloveniji identificirati za namene DDV.
V zvezi z navedenim odgovarjamo:
V primeru zaporednih dobav blaga znotraj Skupnosti, se za dobavo blaga s prevozom šteje samo ena dobava blaga, ki je lahko oproščena plačila DDV. Druge transakcije so predmet DDV v državi članici odhoda ali v namembni državi članici Skupnosti.
Davčni zavezanec, kupec blaga, ki dobavitelju naroči pošiljanje blaga v Slovenijo oziroma davčni zavezanec, kupec blaga, ki sam ali druga oseba za njegov račun blago odpelje ali odpošlje iz države članice odhoda, velja za namene DDV v Sloveniji za pridobitelja blaga. Vsaka naslednja dobava tega blaga je predmet obdavčitve z DDV v Sloveniji.
Davčni zavezanec s sedežem v drugi državi članici Skupnosti, ki na ozemlju Slovenije opravi obdavčljivo dobavo, mora v Sloveniji pridobiti identifikacijsko številko za namene DDV.
Kraj dobave blaga, če se blago prevaža ali odpošilja, je v skladu z 20. členom Zakona o davku na dodano vrednost - ZDDV-1 (Uradni list RS, št. 117/06 in 52/07) v državi članici, kjer se blago nahaja, ko se začne odpošiljanje ali prevoz. Kraj dobave blaga, ki se ne prevaža ali ne odpošilja, je v skladu z 19. členom ZDDV-1 kraj kjer se blago nahaja, ko se opravi dobava blaga.
Kraj pridobitve blaga znotraj Skupnosti je v skladu s prvim odstavkom 23. člena ZDDV-1 država članica, v kateri se blago nahaja, ko se konča pošiljanje ali prevoz osebi, ki je to blago pridobila.
Kot je za primere zaporednih dobav blaga znotraj Skupnosti pojasnilo Sodišče Evropskih skupnosti (v nadaljevanju: Sodišče ES) v 50 odstavku sodbe…