Št. pojasnila: 0920-10164/2019-4
Datum: 18. 6. 2020
Pojasnilo Finančnega urada RS navajamo v celoti.
Prejeli smo vaš dopis, v katerem prosite za pojasnilo za dve vprašanji, ki se nanašata na popravek odbitka DDV pri osebnih vozilih. V obeh primerih gre za slovenskega davčnega zavezanca, ki je identificiran za namene DDV v Sloveniji. V prvem primeru je davčni zavezanec v letu 2018 nabavil novo osebno vozilo z obračunanim DDV. DDV ni odbijal, ker vozila ni nameraval uporabljati za nobeno od dejavnosti iz c) točke 66.člena ZDDV-1, ampak za službene poti. Omenjeno vozilo je v letu 2019 predelal na način, da so izpolnjeni pogoji iz tretjega odstavka 106. člena PZDDV, zato vas zanima ali lahko in na kakšen način davčni zavezanec popravi odbitek DDV. V drugem delu pa je davčni zavezanec, zaradi namena oddajanja v najem, nabavil novo osebno vozilo z obračunanim DDV. Po določenem času je zadevno vozilo začel uporabljali za službene poti in dejavnost oddajanja vozil v najem opustil, zato vas v zvezi s tem zanima kakšne so DDV obveznosti davčnega zavezanca v trenutku, ko vozila ne uporablja več za dejavnost, ampak za službene poti.
V nadaljevanju vam pojasnjujemo sledeče:
1. Pravica do odbitka DDV pri pridobitvi vozila nastane v trenutku, ko je nastala obveznost obračuna DDV. Predelave oziroma dodelave, ki nastanejo na vozilo v času po pridobitvi vozila, na pravico do odbitka ne vplivajo.
Kdaj nastane pravica do odbitka DDV, določa 62. člen Zakona o davku na dodano vrednost - ZDDV1, in sicer nastane pravica do odbitka DDV v trenutku, ko nastane obveznost obračuna DDV. V skladu s prvim odstavkom 33. člena ZDDV-1…