Št. pojasnila: 0920-4473/2021-10
Datum: 13.12.2021
Pojasnilo Finančnega urada RS objavljamo v celoti.
V dopisu je naveden primer davčnega zavezanca, ki ima sedež v Sloveniji in je identificiran za namene DDV iz naslova opravljanja dopolnilne ali druge nekmetijske dejavnosti. Iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti (v nadaljevanju: OKGD) ni v sistemu DDV (katastrski dohodek vseh članov gospodinjstva za zadnje koledarsko leto ne presega 7.500 eur). Kmet – predstavnik kmečkega gospodinjstva nabavi blago od davčnega zavezanca, ki je identificiran za namene DDV v drugi državi članici, in ga uporabi za opravljanje svoje OKGD.
Navedene so tri različne situacije v zvezi s katerimi odgovarjamo v nadaljevanju.
1. Ali je pridobitev takšnega blaga skladno z d. točko prvega odstavka 4. člena DDV-1 neobdavčljiva, če sta izpolnjena pogoja iz drugega odstavka 4. člena ZDDV-1 in torej ta pridobitev ni predmet slovenskega DDV?
Da. Če je davčni zavezanec v sistemu DDV samo z dopolnilno dejavnostjo, z OKGD pa ni v sistemu DDV in s pridobitvami blaga, ki ga pridobi za namene OKGD, ni presegel limita 10.000 evrov (limit iz drugega odstavka 4. člena Zakona o davku na dodano vrednost - ZDDV-1), taka transakcija ni predmet slovenskega DDV. V takem primeru davčni zavezanec ob nakupu blaga v drugi državi…