Danes je 26.12.2024

Input:

Poročanje nabave in nadaljnje dobave blaga v primeru tristranskih dobav

28.2.2022, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

2022.02.2.1 Poročanje nabave in nadaljnje dobave blaga v primeru tristranskih dobav

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Opis primera:

Družba potrebuje nasvet pri poročanju prometa za DDV in izpolnjevanjem rekapitulacijskega poročila v primeru tristranskih dobav. Blago se naloži na Madžarskem in direktno odpelje v Italijo. Fakture iz Madžarske glasijo na slovenskega zavezanca, ta pa izstavi fakturo italijanskemu zavezancu. Če sta naklad in razkladanje blaga v istem mesecu, praviloma ne pride do težav. V decembru 2021 pa se je pripetilo, da ima več CMR datum naklada v letu 2021 in datum dobave v začetku leta 2022. Računi dobavitelja imajo kot datum opravljene dobave zapisan datum naklada, slovenski zavezanec prav tako izstavi račun z datumom naklada, datum dobave na CMR pa je v letu 2022. Glede na pariteto »FCO kupec« preide pravica do razpolaganja z blagom na kupca v letu 2022.

Rešitev primera:

Glede na vsebino opisanega primera je razumeti, da gre v zadevnem primeru za verižno dobavo blaga, v katero so vključeni trije deležniki, in sicer dobavitelj blaga (davčni zavezanec, ki je identificiran za namene DDV na Madžarskem), pridobitelj blaga (davčni zavezanec, ki je identificiran za namene DDV v Sloveniji) in prejemnik blaga (davčni zavezanec, ki je identificiran za namene DDV v Italiji). Navajate tudi, da je bilo blago odpeljano od prvega neposredno k zadnjemu v tej verigi, pri tem pa ni znano, v katerem trenutku pride do prenosa pravice do razpolaganja blaga na posameznega kupca, oziroma, kdo je pravzaprav organizator tega prevoza.

Stališče glede prenosa pravice do razpolaganja nad blagom je podala na primer generalna pravobranilka Juliane Kokott v zadevi C-401/18. Slednja med drugim poudarja, da kdor že razpolaga z blagom „kot [bi bil] lastnik”, običajno tudi nosi nevarnost njegovega naključnega uničenja. Pravica prosto razpolagati z blagom, ga na primer uničiti ali porabiti, je namreč značilen izraz upravičenj lastnik. Tisti, ki mora nositi tveganje naključnega uničenja, ima tudi pravico do razpolaganja z blagom kot lastnik. To, da dobavitelj nosi prevozne stroške, je mogoče upoštevati samo kot indic, da je ravnal kot dobavitelj za svoj račun. Ker prevozne stroške vedno praviloma nosi kupec v ekonomskem smislu (bodisi v ceni bodisi dodatno), pa ta indic ni neovrgljiv. Če prodajalcu uspe prevozne stroške vključiti v ceno, hkrati pa nosi nevarnost naključnega uničenja med prevozom, potem se lahko njemu pripiše razpolagalno pravico.

Na mestu je opozorilo, da smo v letu 2018 davčnemu