2019.24.2.2 Pravočasnost obračuna DDV pri pridbitvi blaga in Incoterms klavzule
mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka
Prosim za pojasnilo v zvezi z datumi dobave in pridobitve blaga iz EU. Kdaj se šteje, da je opravljena dobava blaga, če prodajalec proda blago v EU s pariteto CPT v nek kraj v EU? Ali se za datum opravljene dobave šteje datum računa?
Kaj pa v primeru pridobitve blaga, ko podjetje kupi blago v EU in na računu piše pariteta EXW, vendar je na računu tudi določen dan, ko lahko to podjetje prevzame blago? Na primer, račun je izdan 30. 9., pick up date pa 2. 10. 2019. Ali se potem smatra, da je račun izdan pred dobavo in je potem posledično potrebno dati v DDV 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu obdavčljivega dogodka? Ali bi v našem primeru to bilo 15. 10. ali 15. 11.? Ali se moramo tega pravila, 15.dan v mescu po obdavčljivem dogodku, nujno držati, ali bi bilo vseeno pravilno, da damo račun v DDV knjigo v istem mesecu?
1. Splošno o vplivu Incoterms klavzul na DDV obveznosti
Najprej je treba opozoriti, da je davčni organ v svojem pojasnilu št. 0920-618/2018-3, z dne 7. 2. 2018 pojasnil sledeče: »Glede datuma dobave/pridobitve blaga znotraj Evropske Unije pojasnjujemo, da trgovinske klavzule Incoterms ne vplivajo na davčno obravnavo posameznih transakcij. Pravila Incoterms 2010 (klavzula EXW, franko tovarna) določajo pravice in obveznosti strank v zvezi z dobavo blaga, razporeditev stroškov in prehod nevarnosti s prodajalca na kupca. V spremni besedi k slovenski izdaji Incoterms 2010 (Incoterms 2010: Pravila ICC za uporabo trgovinskih klavzul v domači in mednarodni trgovini: začetek veljavnosti 1. januar 2011; GZS, 2011) so pravila Incoterms opredeljena kot mednarodno standardizirani trgovski izrazi (klavzule), ki določajo medsebojne obveznosti prodajalca in kupca v…