2019.04.2.8 Prejete storitve indijskega podjetja in DDV
mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka
Prejeli smo račun od indijskega podjetja, ki za nas organizira nakup naslednjih storitev za naše zaposlene, ko ti opravljajo službene poti v Indiji, in sicer:
-
letalske karte,
-
najem avtomobilov,
-
hotelske storitve ipd.
Omenjene storitve nam podjetje prefakturira v istem znesku, kot je podjetje prejelo račun od drugih indijskih podjetij. Indijsko podjetje nam zaračuna še četrto storitev: stroške organizacije omenjenih storitev. Na vse storitve je zaračunan 18 % GST.
Jasno nam je, da moramo od četrte storitve narediti samoobdavčitev po 25. členu . Za ostale tri storitve, omenjene v prvem odstavku, pa prosimo za nasvet, ali naj delamo samoobdavčitev po 25. členu , ali so te storitve oproščene ali neobdavčene in ali jih sploh ne vpisujemo v knjigo prejetih računov.
Glede na to, da mi vsebina dogovora in listin nista poznani, v nadaljevanju podajam mnenje, ki je izključno subjektivne narave. Ker bi zaradi specifičnosti davčni organ dejansko stanje z DDV vidika lahko razumel drugače, svetujem, da stališče uskladite še z njim.
Pri prejetih računih, ki se nanašajo na nabave, ki jih davčni zavezanec s sedežem v Sloveniji, prejme s strani tujcev, je treba pri ugotavljanju DDV implikacij upoštevati evropsko DDV zakonodajo. Znotraj slednje imajo storitve organizacije potovanj posebno mesto, saj za takšne storitve veljajo posebnosti. Ker na to ugotovitev ne vpliva sam status izvajalca, je treba vsako transakcijo obravnavati vsebinsko, za kar pa je nujno dobro poznavanje dejanskega stanja.
Zgolj na podlagi vsebine vašega vprašanja lahko razumem, da je davčni zavezanec, ki ima sedež v Indiji, za davčnega zavezanca, ki ima sedež in je identificiran za namene DDV v Sloveniji, organiziral prevoz, nastanitev in najem vozil v Indiji. Prva stvar, ki bi jo bilo treba v zadevnem primeru razčistiti je, ali je ta indijski davčni zavezanec pri naročanju teh storitev nastopal v svojem imenu ali v imenu slovenskega davčnega zavezanca. Posebnosti, ki veljajo za organizacijo potovanja, je namreč mogoče potencialno upoštevati izključno v primeru, da je indijski davčni zavezanec pri naročanju tovrstnih storitev nastopal v svojem imenu, kar je treba preveriti. Ker obstajata obe možnosti, v nadaljevanju podajam DDV implikacije pri obeh.
1. Indijski davčni zavezanec nastopa v svojem imenu
Če indijski davčni zavezanec v konkretnem primeru nastopa v svojem imenu, menim, da bi se celoten posel (vključno z razliko, ki predstavlja storitev organizatorja) načeloma lahko obravnaval po posebnem pravilu, ki velja za potovalne agencije.
Namreč, prvi odstavek 97. člena ZDDV-1 določa, da če potovalna agencija deluje v…