Danes je 15.1.2025

Input:

Prenos pravice do razpolaganja nad blagom

13.4.2017, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 5 minut

2017.08.2.3 Prenos pravice do razpolaganja nad blagom

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Za našega naročnika – kupca iz EU z veljavno VAT številko izdelamo blago. To potem pošljemo v dodelavo drugemu podjetju v Sloveniji. Blago se bo potem odpremilo v drugo državo članico EU. Kako je z DDV?

V času, ko izstavimo račun (ko se odpelje podjetju v dodelavo) nimamo dokazila, da je blago zapustilo ozemlje Slovenije, kar pomeni, da moramo zaračunati 22-% DDV.

V primeru, da se dogovorimo, da blago (ko bo oplemeniteno) odpeljemo sami v drugo državo EU in imamo tako dokazilo, da je blago dejansko bilo dobavljeno v EU, se potem ta zaračunani DDV lahko stornira?

V zadevnem primeru je treba najprej razčistiti, ali v vašem primeru pride do prekinitve transakcije ali ne. Kdaj torej pride do prenosa pravice do razpolaganja nad blagom na kupca zadevnega blaga – pred opravljeno dodelavo ali po njej (v tem duhu je treba še preveriti, kdo je prejemnik storitve dodelave)? Ker tega v vašem vprašanju niste navedli, v nadaljevanju podajam DDV implikacije pri obeh možnostih.

Do prenosa pravice do razpolaganja nad blagom na kupca pride po opravljeni dodelavi tega blaga

V kolikor do pravice do razpolaganja nad blagom na kupca pride šele po končani dodelavi tega blaga in storitev dodelave tega blaga pravzaprav krije vaša družba, je smiselno, da se račun temu kupcu izda šele ob sami dobavi. Le na ta način si boste kot dobavitelji z ustrezno prevozno listino oziroma dokazilom iz 79. člena PZDDV zagotovili