Danes je 15.1.2025

Input:

Pridobitev športnega konja iz druge države članice

30.6.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

2021.06.2.8 Pridobitev športnega konja iz druge države članice

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Mali davčni zavezanec, ki ima dopolnilno dejavnost na kmetiji, bi rad kupil športnega konja od DDV zavezanca z Madžarske. Mali davčni zavezanec je tudi atipični DDV zavezanec, ker oddaja apartma v turistične namene preko platforme »Booking«. Zanima ga, kako je z obračunom DDV od prejetega računa, ali se naredi samoobdavčitev po 9,5 % stopnji DDV ali po 22 % stopnji DDV, ker gre za športnega konja? Želi priti tudi do informacije, kaj se zgodi v primeru, da bi konja kasneje prodal nekomu v Sloveniji. Po kateri stopnji bi moral obračunati DDV?

Mali davčni zavezanec pridobiva blago iz drugih držav članic – splošne zakonitosti

Skladno z 2. točko prvega odstavka 3. člena ZDDV-1 so predmet DDV pridobitve blaga znotraj Unije, ki jih na ozemlju Slovenije opravi za plačilo davčni zavezanec v okviru opravljanja svoje ekonomske dejavnosti ali pravna oseba, ki ni davčni zavezanec, če je prodajalec davčni zavezanec v drugi državi članici, ki v skladu z zakonodajo te države članice ni oproščen obračunavanja DDV kot mali davčni zavezanec in ga ne zajema ureditev iz tretjega, četrtega ali desetega odstavka 20. člena ZDDV-1.

Nadalje d. točka prvega odstavka 4. člena ZDDV-1 določa, da pridobitev blaga, razen blaga iz točk a) do c) in razen novih prevoznih sredstev ali trošarinskih izdelkov, ki jo opravi davčni zavezanec iz drugega odstavka 94. člena tega zakona za namene opravljanja dejavnosti kmetijstva in gozdarstva, ki se obdavčuje v skladu s posebno ureditvijo za kmete, ali davčni zavezanec, ki opravlja le dobave blaga ali storitev, za katere nima pravice do odbitka DDV, ali pravna oseba, ki ni davčni zavezanec, ni predmet DDV. Ne glede na navedeno drugi, tretji in četrti odstavek istega člena tega zakona v nadaljevanju določajo, da se ta izjema uporabi le, če sta izpolnjena naslednja pogoja:

  • da skupna vrednost pridobitev blaga znotraj Unije v tekočem koledarskem letu ne preseže zneska 10.000 EUR in

  • da skupna vrednost pridobitev blaga znotraj Unije v preteklem koledarskem letu ni presegla zneska iz prejšnje točke.

Omenjeni znesek 10.000 EUR pomeni skupno vrednost pridobitev blaga znotraj Unije, brez DDV, ki ga je treba plačati ali je bil plačan za blago v državi članici, iz katere je bilo blago odposlano ali odpeljano. Ne glede na navedeno, pa se lahko davčni zavezanec ali pravna oseba, ki ni davčni zavezanec, odloči za obračunavanje DDV v skladu z 2.a točko prvega odstavka 3. člena tega zakona. Davčni zavezanec ali pravna oseba, ki ni davčni zavezanec, mora izbiro vnaprej prijaviti Finančni upravi Republike Slovenije in jo uporabljati najmanj dve koledarski leti, in sicer od prvega dneva v mesecu, ki sledi mesecu prijave.

V svojem vprašanju navajate, da je davčni zavezanec sicer oproščen obračunavanja DDV kot mali davčni zavezanec po prvem oziroma drugem odstavku 94. člena ZDDV-1, a je identificiran za namene DDV s posebno identifikacijsko številko za namene DDV na podlagi četrtega odstavka 87. člena ZDDV-1 (zaradi prejemanja storitev po prvem odstavku 25. člena ZDDV-1, pri čemer se skladno s 3. točko prvega odstavka 76. člena ZDDV-1 šteje kot plačnik DDV). V kolikor je temu tako, menim, da ob nabavi športnega konja lahko pride do dveh različnih DDV