2020.10.2.11 Prodaja dejavnosti in DDV obravnava
mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka
S.p. je kupil od drugega s.p. posel (blagovno znamko oz. zastopstvo) za internetno prodajo spodnjega perila in njegovo zalogo blaga. Sklenila sta pogodbo o odplačnem prenosu podjetja, vrednost pogodbe znaša 39.000 €. Oba s.p. sta zavezanca za DDV. V računovodstvo smo dobili dva računa, enega za nakup posla in drugega za zalogo, vendar sta oba računa brez obračunanega DDV, prodajalec se sklicuje na 10. člen ZDDV-1. Prodajalec posla posluje še naprej in s.p. ni zaprl.
Ali je omenjena transakcija z vidika DDV pravilna ali bi moral biti DDV v tem primeru obračunan?
Glede na to, da mi vsebina sklenjenega posla v konkretnem primeru ni poznana, vam v nadaljevanju podajam nekaj ključnih elementov, ki so pomembni pri prepoznavanju neobdavčljivih transakcij »prenosa podjetja« po DDV pravilih, če pa bi želeli korekten nasvet glede pravilnosti DDV obravnave tega posla, pa vsekakor svetujem, da se pogovorite še s svojim davčnim svetovalcem. Mnenje, ki sledi, naj vam bo torej le kot vodilo, ne pa kot edina osnova za sklepanje kakršnihkoli odločitev.
Skladno z 19. členom Direktive o DDV lahko države članice v primeru prenosa celotnih sredstev podjetja ali dela sredstev podjetja za plačilo ali brez plačila ali kot vložek v podjetje štejejo, da ni bila opravljena nobena dobava blaga in da se oseba, ki ji je blago preneseno, obravnava kot naslednik prenosnika. Države članice v primerih, kadar upravičenec ni v celoti zavezan davku, sprejmejo ukrepe, potrebne…