Danes je 26.12.2024

Input:

Tranzit - T1 in klavzule

9.1.2019, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 5 minut

2019.01.2.5 Tranzit – T1 in klavzule

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Slovensko podjetje A (davčni zavezanec s sedežem v Sloveniji) je kupilo blago od kitajskega podjetja. Neskupnostno blago je prispelo v Luko Koper s pariteto »CIF Koper port«. Podjetje A je neskupnostno blago nato prijavilo v postopek zunanjega tranzita (T1) in ga prodalo bosanskemu podjetju, ki dela kasneje uvoz blaga v Bosni.

Prevoz blaga iz Luke Koper do Bosne je opravil bosanski prevoznik – naročnik prevoza je bilo podjetje A, ki je tudi prejelo račun.

V zvezi z navedenim poslom imam vprašanja:

  1. Prejeti račun kitajskega podjetja je v USD valuti. Kateri datum mi v tem primeru predstavlja datum nastanka obveznosti? Ali je to datum, ko je blago prišlo v Luko Koper (8. november) ali datum izdaje T1 obrazca (11. november)? Pri ostalih poslih uporabljamo za preračun ST Banke Slovenije glede na datum nastanka obveznosti.
  2. Katero klavzulo uporabimo na izdanem računu? Ali lahko uporabim klavzulo »Transakcija skladno s 3. členom ZDDV-1 ni predmet slovenskega DDV – tranzit« ali oproščeno DDV po prvem odstavku točke a. 52. člena, glede na to da, je bilo blago v času preprodaje na ozemlju Slovenije?
  3. Kako je v tem primeru obdavčen prejeti račun prevoznika?

Uvodoma želim še posebej opozoriti, da je pri tovrstnih transakcijah nujno treba slediti tudi vsebini vseh pripadajočih listin, zato prosim obravnavajte moje odgovore, ki sledijo, zgolj kot pomoč pri reševanju obravnavane problematike, ne pa kot edino osnovo za sprejemanje kakršnihkoli odločitev.

Ad1)

Z DDV vidika je trenutek preračunavanja valut