Danes je 21.11.2024

Input:

Zadržanje blaga ob storitvi dodelave

27.8.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 6 minut

2021.08.2.2 Zadržanje blaga ob storitvi dodelave

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Opis primera:

Družba opravlja dodelavne posle za tujega kupca iz Nemčije. Pri opravljanju posla nastaja odpad, ki ga družba odpelje na družbo za predelavo odpadkov. Med odpadom se znajde tudi material, zato družba zanj prejme prihodek. Družba kupcu iz Nemčije pošlje tehtalni list, na osnovi katerega bi moral kupec družbi poslati fakturo. Le-tega ni storil kljub večkratnem opominjanju. Kupec je v letu 2020 družbi poslal vse račune z vrednostjo 1 EUR. V juniju 2021 je družba s strani kupca prejela račune s pravo vrednostjo, ki se nanašajo na leto 2020. Družbo zanima, kako naj prejete račune poroča za nazaj.

Rešitev primera:

Če je primer pravilno razumljen, davčni zavezanec, ki ima sedež in je identificiran za namene DDV v Nemčiji, pošlje lastno blago iz Nemčije v Slovenijo, davčnemu zavezancu, ki ima tukaj sedež in je identificiran za namene DDV, v dodelavo. Pri postopku dodelave se blago ne vrne nemškemu davčnemu zavezancu v celoti, pač pa del tega blaga (ostanke) slovenski davčni zavezanec odkupi, nato pa jih proda na ozemlju Slovenije. V kolikor je razumevanje pravilno, je mnenje, da so DDV implikacije kot sledi (zadeva je zaradi lažjega razumevanja bralcev opredeljena nekoliko širše od opisanega primera).

Prvi in drugi odstavek 6. člena PZDDV določata, da če naročnik izroči proizvajalcu material zaradi predelave, obdelave, dodelave ali izdelave določenega izdelka, ta izročitev ne šteje za dobavo blaga po ZDDV-1. Če proizvajalec ne porabi vsega materiala, ki mu ga je izročil naročnik, in mu neporabljenega materiala ne vrne, se šteje, da je naročnik v tem delu opravil dobavo materiala proizvajalcu.

Prvi odstavek 17. člena Direktive o DDV določa, da se za dobavo blaga, opravljeno za plačilo, šteje prenos blaga, ki ga opravi davčni zavezanec iz svojega podjetja v drugo državo članico. Za „prenos